Sözde Türkiye analisti Soner Çağaptay’a temel hukuk bilgisi

205

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün kıdemli Türkiye uzmanı Soner Çağaptay temel hukuk bilgisine bile sahip olmadığını gösterdi. Çağaptay, warontherocks.com adlı internet sitesinde yayımlanan köşe yazısında, polisin OHAL düzenlemeleri kapsamında mahkeme kararı olmadan herhangi birini gözaltına alabileceğini yazdı. Bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskısının bir örneği olarak sundu.

Ancak tabiatı itibariyle gözaltı, mahkeme kararı olmaksızın savcılık emriyle icra edilen bir adli tedbirdir. Buna göre delillerin toplanması ve sorgu amacıyla polis zanlıyı belirli ve sınırlı bir süre için gözaltında tutabilir ve hürriyetinden mahkûm bırakabilir. Bu sürenin sonunda polis zanlıyı ya da zanlıları ya serbest bırakmak ya da tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmek zorundadır. Bu hukukun evrensel bir kuralıdır ve bütün ülkelerde böyledir. Türkiye’de de durum bundan farklı değildir. Mevcut OHAL düzenlemeleri de polise böyle bir sınırsız yetki vermemiş, yalnızca gözaltı süresini uzatmıştır.

An itibariyle Türkiye’de gözaltı süresi adi suçlar için 7 (yedi) gündür. Bu süre savcılık emriyle bir defaya mahsus olmak üzere yedi gün daha uzatılabilir. Terör suçları ve organize suç halinde ise gözaltı süresi 30 (otuz) gündür ve bu durumda uzatma imkânı da yoktur.[1]

Fact-Checking Turkey sitesinin orijinal cevabını buradan okuyabilirsiniz.

Soner Çağaptay kimdir? 

Çağaptay, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yaptı. Yale Üniversitesi’nde Tarih bölümünde doktora yaptı. Yale Üniversitesinde ‘Türkiye: Avrupa’nın Kıyısında Bir Müslüman Devlet’ başlıklı bir ders verdi. Yale Konseyi’nin üzerine araştırmalarında çalıştı. İngilizce ve Almanca biliyor.

Yeni Sultan: Erdoğan ve Modern Türkiye’nin Krizi isimli kitabın yazarı

[1] Madde 6, 6749 sayılı Kanun, bkz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161029-1.htm

Madde 10 ve 11, 684 sayılı KHK, bkz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170123-3.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin