Taşerondan kadroya geçen işçilerin hakları yanmayacak!

217

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği “taşeron işçilerin kadroya geçeceği müjdesi”nde bugün başvuruların son günü. 24 Aralık 2017 tarihinde taşeron işçilerin kadroya geçişi ile ilgili düzenleme resmi gazetede yayınlanmıştı.

Taşeron işçileri propagandasına alet eden muhalefet partileri söz konusu düzenlemeyi baltalamak için yalanlara başvurdu.

Kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretsiz izin haklarının ortadan kalkacağı ileri sürüldü. HDP’li Ayhan Bilgen, hükümeti taşeron işçilerin hakkını gasp etmekle suçladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu katıldığı TV bir programında taşerondan kadroya geçecek işçilerle ilgili bilgi kirliliğini ortadan kaldırdı. Bakan Sarıeroğlu, kadroya geçecek işçilerin kıdem tazminatlarının yanacağı ve ücretli izinlerinin kaldırılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan KHK’da bu konu hakkında herhangi bir ibare bulunmamasına rağmen bu yalanların ortaya atılması Ayhan Bilgen’in asıl niyetinin taşeron işçilerinin iyiliği olmadığını ortaya çıkardı.

Kadroya geçen işçilerin son çalıştıkları yerdeki tazminatları geçiş olduktan sonra aktarılacak. Kadroya geçecek işçilerin kazanılmış tüm hakları devam edecek. Bakan Sarıeroğlu, çalışmayı tamamen işçiden yana olarak yaptıklarını ve herhangi bir mağduriyete ve mahrumiyete göz yummayacaklarını belirtti.

Taşeron tanımı içinde kamuda çalışan herkes sürece dâhil edildi. 450 bin kişi sürekli işçi statüsüne dâhil edilecek. İkinci aşamada belediye, il özel idareleri, belediye şirketlerinde çalışan 450 bin kişide kadrolu olacak. Yapılan düzenleme ile ilgili toplamda 1 milyon 20 bin kişi iş güvencesine kavuşmuş olacak. Bu projeyi gölgelemek adına yapılan algı çalışmaları, yaratılmaya çalışılan bilgi kirliliği, çalışanların haklarında geriye gidiş varmış gibi gösterilme çabası çalışmanın büyüklüğüne gölge düşüremeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin