73 yaşındaki Fransız kadın mülteci çocuklara yardım yüzünden 5 yıl hapis yatabilir

66

Al Jazeera’nin haberine göre, 73 yaşındaki Fransız aktivist Martine Landry sığınmacılara yardım ettiği gerekçesiyle cezai kovuşturmaya tabi tutuldu.

Martine Landry yanlış hiçbir şey yapmadığını, hatta bunu tekrardan yapacağını ifade etti: “Hakkım olduğunu biliyorum ve bunu savunacağım.”

Ancak Landry geçen temmuz ayında meydana gelen bir hadise ile söz konusu haklara gölge düşürüldüğünü belirtiyor.

Aktiviste göre, İtalyan polisinin iki genci zorla Fransız toprağına geri gönderdiğine tanıklık ettiğinde, kendisi Fransa-İtalya arasındaki Mento Vintimille sınır kapısının Fransız tarafında duruyordu.

Landry, bu duruma İtalya’ya ayak basmadan önce Fransa’da olan ve bu seneple korunmalarıyla ilgilenmenin Fransa’ya bağlı olduğu ikilinin reşit olmadığını göstermek için karıştırğını söyledi. Daha sonradan her ikisinin de 15 yaşında olduğunu öğrendiği Gineli sığınmacı  gençlerin Fransa’ya geçmelerini ve sonra yakınlardaki bir sınır karakoluna kadar yürümelerini beklediğini belirtti.

Orada, çocukların Fransa’daki çocuk sosyal yardım  ajansının gözetimine alınmalarını isteyen yazılı bir belge sunmalarına yardım ettiğini söyledi. Landry, Fransız kanunları uyarınca ajansın bakımları noktasında refakatçisi olmayan yasal sorumluluk yaşının altındaki yabancı kökenli kimseleri almakla yükümlü olduğu söyledi. “Polis, bunu yapmakla yükümlüdür çünkü kanun böyle.” diye ekledi: “Bunda kesinikle yasadışı olan bir şey yok.”

Ancak Uluslararası Af Örgütü’nün Fransız şubesi ve Fransız sınırlarında yabancı uyruklulara yardım eden bir grup olan Anafe ile çalışan Landry, şimdi eylemleri için suç isnatlarıyla karşı karşıya.

Af Örgütü, geçtiğimiz ay Landry’nin en çok beş yıllık hapis cezası ve yaklaşık 30.000 avro (yaklaşık 140.000 Türk lirası) para cezasıyla sonuçlanan bir suçlama olan “Reşit omayan iki yabancının kuraldışı bir şekilde ülkeye girmesine yardımcı olmakla” suçlandığını açıkladı.

Landry ise “Ben onların girişini kolaylaştırmadım, onlarla sınırı geçmedim” dedi. “Yapmam gereken şeyi yaptım; sadece onları polis karakoluna getirdim.” diye ekledi. Davanın bir sonraki celsesi gelecek çarşamba günü Nice’de yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin