ABD, 2017 Terörizm Raporu’nda PKK/PYD ve FETÖ’yü korudu

32

ABD Dışişleri Bakanlığı 2017 Terörizm Raporu’nu yayımladı. Raporun Türkiye bölümünde FETÖ’den bahsedilirken elebaşı Fethullah Gülen için “din adamı” ifadesi kullanıldı. Terör örgütü PYD/YPG ile ilgili bölüm de rapordan çıkarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl terörizm raporunu yayımlıyor. 2017 terörizm raporunda Türkiye bölümünde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Türkiye’nin FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımladığı” belirtildi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için “din adamı” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye’nin terörle mücadele çabalarının FETÖ’ye yönelik soruşturma nedeniyle etkilendiği” iddia edilen raporda, bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi. Raporda Türkiye’nin içeride PKK, dışarıda da DAEŞ ile mücadele ettiği vurgulandı.

ABD 2017 raporundan PYD/YPG’yi çıkardı

Geçen yıl, “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” şeklindeki ibarelerin bu yılki metinden çıkarılması ise dikkati çekti.

Fırat Kalkanı Harekâtına övgü

Raporda, Türkiye’nin 2017 yılında DAEŞ’e karşı düzenlediği ve 3 bin 60 daeş militanını öldürdüğü Fırat Kalkanı harekatına da değinildi. Türkiye’nin koalisyona olan katkısına ve hava sahasını açarak DAEŞ’e büyük darbe vurulmasıyla uluslararası terörle mücadelede aktif bir rol aldığına vurgu yapıldı. Türkiye’nin, DAEŞ’e katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyen 145 ülkeden 53 bin 781 kişiye giriş yasağı getirdiği ve terör gruplarıyla ilişkisi olduğu tespit edilen 5 bin 446 kişiyi sınır dışı ettiği belirtildi. Raporda terör saldırıları hakkında da bilgi verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin