ABD hükümetinden mahcup Myanmar açıklaması

38

ABD hükümeti tarafından yürütülen araştırmaya göre Myanmar ordusu Arakanlı Müslümanları ayrım gözetmeksizin hedef aldı ve koordineli bir “zulüm kampanyası” yürüttü.

ABD Dışişleri Bakanlığı, son 2 yılda Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan binden fazla Arakanlı Müslüman mülteciyle yapılan görüşmelere dayanarak hazırladığı raporunda, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara “aşırı şiddet” uyguladığına dikkati çekti.

20 sayfalık rapora göre, araştırma çerçevesinde görüşme yapılan Arakanlılardan çoğu, tanık oldukları cinayet ve şiddet olaylarının yüzde 84’ünün faili olarak orduyu gösterdi.

Mülteciler Myanmar güvenlik güçlerinin, Arakanlı Müslümanları öldürmek, yaralamak ve evlerini yakmak için alevli püskürtücüler veya yangın çıkaran silahlar kullandığını söyledi.

Arakanlı Müslümanlar, tanık olduğu şiddet olaylarını tecavüz, Kuran’ı Kerim’in yakılması, insanların başının ya da diğer uzuvlarının kesilmesi, bebeklerin ve çocukların dövülmesi ya da öldürülmesi, askerlerin doğum sırasında ya da doğumdan sonra kadınlara ve bebeklerine saldırması olarak sıraladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin