“ABD terörle mücadele bahanesiyle Irak’ta sivil katliamı yaptı”

100

New York Times’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’ta DEAŞ ile mücadele adı altında gerçekleştirdiği her 5 hava saldırısından 1’i sivillerin ölümüyle sonuçlandı.

Resmi olarak kabul edilenden tam 31 kat fazla sivilin öldüğü sonucuna ulaşılan araştırmada, sivil ölümler açısından DEAŞ ile yapılan savaşın Amerikan tarihinin en karanlık savaşı olabileceğine dikkat çekildi.

Nisan 2016 ile Haziran 2017 arasındaki 150 hava saldırısının gerçekleştiği bölgeleri ziyaret eden araştırmacılar, bazı sivil ölümlerin DEAŞ hedeflerinin civarında olmasından kaynaklandığını ancak çoğu durumda yanlış istihbarat sonucu sivillerin öldüğünü belirttiler.

19 Mart 2016’da “DEAŞ silahlarının saklandığı yer” iddiasıyla Salam al-Odeh ve Muhammad Alwan’in evleri yerle bir edildi. Hava saldırısının sonucunda 8 kişinin yaşadığı evlerde yalnızca 2 yaşındaki Rawa sağ olarak kurtuldu.

10 Ocak 2017’de DEAŞ teröristleri zorla eve girip çatıda sniper olarak konumlanmalarından kısa bir süre sonra Musul Üniversitesi’nde mühendislik bölümü dekanı olan Mohammed Tayeb al-Layla ve jinekolog eşi Fatima Habbal’ın evi bombalanarak katledildiler.

Rafi al-Iraqi’nin önce eşi gözaltında sorgulanırken öldürüldü. Kurşunlanarak delik deşik edilmiş cesedi aileye verildi. Bir yıl sonra 6 Ocak 2017’de Rafi ve yanındaki iki ev bombalandı. 16 sivil katledildi.

DEAŞ’ın ele geçirdiği yerleşim yerlerinde yaşamak zorunda kalan yüz binlerce Iraklı’nın bu savaşta masumiyeti ispatlanana kadar potansiyel DEAŞ sempatizanı muamelesi gördüğü ortaya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin