ABD ve NATO subaylarından Batı Trakya ziyareti

151

Üst düzey Amerikalı subaylardan oluşacak bir heyetin önümüzdeki günlerde Batı Trakya’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Evros iline bağlı Dedeağaç’ı ziyaret etmesi beklenen Amerikalı subayların ABD’nin bölgede kuracağı askerî üs başta olmak üzere birçok konuyu konuşması bekleniyor.

Evros-news.gr’nin aktardığına göre heyet gerek ABD’nin Atina Büyükelçiliği’ndeki kurmaylarından gerekse de NATO kurmaylarından oluşacak. Ziyaretin ve temasların tam içeriği ise gizleniyor.

Ancak Amerikalı heyetin kısa bir süre önce Romanya’dan gelen helikopterlerin iniş yaptığı ve parçalandıktan sonra Amerikan savaş gemisiyle İspanya’ya gönderildiği Dedeağaç Limanını ziyaret etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ayrıca Türkiye sınırına yaklaşık 50 km mesafedeki Dedeağaç’a kurulması planlanan Amerikan üssü ile ilgili de heyetin temaslarda bulunabileceği yorumları yapılıyor.

Bu ziyaretin iki önemli olay sonrası yapıldığına da dikkat çekilirken, bu gelişmelerin Evros İlinden Sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Dimitris Petroviç’in diğer yerel yöneticilerle birlikte NATO’nun Brüksel’deki merkez ofislerini ziyaret etmesi ve iki Yunan askerinin Türkiye’de tutuklanması olarak sıralanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin