ABD’de çocuk asker kullanan ülkeler raporuyla da Suudi Arabistan’a jest yaptı

25

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), sahadan gelen bilgilere rağmen “çocuk asker kullanan ülkeler listesi”ne Suudi Arabistan’ın eklenmesini engellediği öne sürüldü.

Reuters’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, danışmanlarının Suudiler’in öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de çocuk yaşta savaşçı kullandığı uyarılarına kulak tıkadı.

Ajansa konuşan 4 kaynak, Riyad yönetiminin Yemen’de faaliyet gösteren ABD destekli koalisyon adına savaşmak için Sudan’dan çocuk savaşçılar tuttuğu bilgisinin ABD Dışişleri Bakanlık uzmanlarına ulaştığı ve uzmanların bu bilgi ışığında yakın zamanda açıklanacak olan “çocuk asker kullanan ülkeler listesi”ne Suudi Arabistan’ın da eklenmesini tavsiye ettiğini ifade etti. Kaynakların üçüne göre, bazı ABD Dışişleri yetkilileri, Sudanlı güçlerin kim tarafından yönetildiğinin net olmadığını öne sürerek Suudi Arabistan’ın listeye eklenmesine direnç gösterdi.

Aynı kaynaklar, listeye Suudi Arabistan yerine, geçen sene listeden çıkarılan Sudan’ın ekleneceğini ifade etti. Riyad hükümeti konu ile ilgili yorum yapmadı.

Koalisyon güçleri daha önce, uluslararası insan hakları standartlarının korunduğunu belirtmiş ve çocuk asker kullanımını reddetmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin