ABD’de İsrail’i boykot etmek yasaklanıyor

112

ABD’de 45 senatör ve 237 kongre üyesi tarafından imzalanan İsrail’e karşı boykotu suç sayan tasarı tartışılıyor.

“İsrail Anti-Boykot Yasası” adıyla anılan yasa tasarısı yürürlüğe girdiği takdirde herhangi bir ABD vatandaşı, İsrail ürünlerine ve hizmetlerine yönelik boykotu desteklediği ispat edilirse 250 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Senatoya ve Temsilciler Meclisine sunulan tasarıya göre, İsrail’in boykot edilmesi “federal suç” kabul edilecek, hapis ve para ile cezalandırılabilecek. Tasarının, ABD Kongresi üzerinde önemli nüfuza sahip olan Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesinin (AIPAC) talebi üzerine hazırlandığı iddia ediliyor.

Yasa tasarısı geçtiği takdirde ABD, BM ile de karşı karşıya gelmeyi göze almış olacak. Birleşmiş Milletler, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in yeni yerleşim birimleri kurmasını “yasa dışı” olduğunu ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini savunuyor. Birleşmiş Milletler’in UNESCO başta olmak üzere pek çok organı, bu doğrultuda İsrail’e karşı uyarıcı kararlar almıştı.

Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU), İsrail’i boykot edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, kongre üyeleri ve senatörlere “hayır” oyu verilmesi çağrısı yaptı. ACLU, kongre üyeleri ve senatörlere mektup göndererek, İsrail’i eleştirenlerin cezalandırılmasını öngören tasarının ülkedeki fikir hürriyetine yönelik bir saldırı olduğunu ifade etti. Birlik mektubunda, tasarının Anayasa’nın 1. maddesindeki fikir hürriyetine aykırı olduğunu belirterek, bu nedenle tasarıya “hayır” oyu verilmesi çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin