ABD’de polis her gün ortalama 3 kişiyi öldürüyor

24

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, ABD’de polis yılda ortalama 1000 kişiyi öldürüyor, bu da günde ortalama üç kişinin polis tarafından öldürüldüğü anlamına geliyor.

İnsanlar için risk faktörlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan ‘Ölümcül Karşılaşmalar (Fatal Encounters)’ isimli bir veri tabanı üzerinden toplanan veriler resmi veri kaynaklarında ihmal edilen istatistiklerin doğruluğunu ölçmek için medya ve kamu kayıtları araştırmalarına dayanıyor.

Polis teşkilatlarının federal cinayetler hakkında hükümete bilgi sunma zorunluluğu olmamasından ötürü polislerin dâhil olduğu cinayetlerle ilgili bulgu ve rakamlar ciddi ölçüde eksik raporlanmış durumda. Ürkütücü boyuttaki verilere ek olarak sorgu hâkimleri polislerin neden olduğu ölümleri genellikle doğru bir şekilde tasnif etmiyor. Bu da yanlış kayıtların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Cinsiyet üzerine yoğunlaşan Temmuz 2018 tarihli çalışma ırk ve bölgesel farklılıklardaki eğilimleri de inceledi. Yıllık bazda her 100 bin kişiden 0,7 beyaz erkek öldürülürken aynı 100 binlik örneklemde 2,2 siyah erkek öldürüldü. Bu, siyah erkeklerin, polis tarafından beyaz erkeklerden ortalama olarak üç kat daha fazla öldürüldüğü anlamına geliyor.

Çalışmalar, hapis cezasının birey ve toplum sağlığına zarar verdiğini ve ABD’de eşitsizliğin temel bir etmeni olduğunu ortaya koydu. Bu bağlantının sıklıkla saldırgan bir ‘durdur-ve-ara’ tarzı polisliğe maruz kalmış olan genç erkekler arasında anksiyete ve travma sonrası belirtileri artırdığı bildirildi. Çalışma, nihai olarak şu tezi savunuyor: “Polis cinayetleri bir halk sağlığı meselesi olarak değerlendirilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin