ABD’de yanlışlıkla hapis cezası verilen 3 mahkum 36 yıl sonra serbest bırakıldı

25

ABD’nin Baltimore şehrinde cinayet suçu nedeniyle 36 yıldır hapis yatan 3 mahkum kararın hatalı olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı. Alfred Chestnut, Ransom Watkins ve Andrew Stewart 1983 yılında ortaokul öğrencisi DeWtii Duckett’ı öldürdükleri gerekçesiyle birinci dereceden adam öldürme suçundan ceza aldılar.

Hapse girdiklerinde 16 ve 17 yaşında olan mahkumlar için verilen kararın yanlış olduğu Chestnut’un bir bilgi talebi üzerine ortaya çıktı. Chestnut bir delilin mahkeme sırasında avukatlarından gizlendiğini farketti ve eski davalarla ilgilenen Baltimore Hüküm Doğrulama Birimi’ne başvurdu. Chestnut suçlamaları hiç bir zaman kabul etmedi ve bu nedenle hakkında erken tahliye kararı da verilmedi.

14 yaşındaki Duckett üzerindeki kolej ceketi üzerinden öldürülmüş o sıralarda liseye giden 3 arkadaş da tanık ifadeleri ve Chestnut’ın evinde bulunan aynı ceket nedeniyle suçlu bulunmuştu. Öte yandan ceket üzerinde herhangi bir silah ya da barut izi bulunmazken Chestnut’ın annesi de ceketi satın aldığına dair alışveriş fişini ibraz etmişti.

Chestnut’ın avukatları sorgulama sırasında tamamı her üçü de 18 yaşın altında bulunan zanlıları yanlarında velileri olmadan sorgulandığını görgü tanıklarını ise ifadelerini tek tek almak yerine grup halinde konuşarak ortak bir hikaye anlatmalarını istendiğini belirtti. Söz konusu zanlının öldüğü ve tanıkların ise ifadelerini geri çektiği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin