ABD’den Rus Büyükelçi cinayeti soruşturmasına ilişkin açıklama

43

ABD Adalet Bakanlığı, Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastı soruşturması bağlamında hakkında yakalama kararı çıkarılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le ilgili kararın Türkiye’den gelecek belgelerin değerlendirilmesinden sonra verileceğini bildirdi.

Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Nicole Navas Oxman, konuyla ilgili sürece dair değerlendirmede bulundu.

“Materyalleri inceleyeceğiz” açıklaması

Sözcü Oxman, açıklamasında “Bu konu bağlamında Türk hükûmetinin temin edebileceği tüm materyalleri inceleyeceğiz; (Gülen’in) iadesiyle ilgili herhangi bir karar bu bağlamda gerçeklere ve ilgili ABD yasalarına göre verilecektir.” ifadesini kullandı ve daha fazla yorum yapmayacağını belirtti.

FETÖ bağlantısı tespit edilmişti

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık 2016’da öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında FETÖ elebaşı Gülen ile cinayetin faili Mevlüt Mert Altıntaş’a uzanan ilişki silsilesi tespit edilmişti.

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, nöbetçi Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliğinden Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan, Cemal Karaata, Cengiz Özkan, Emrullah Uslu, Hamza Sevinç, Murat Tokay ve Temel Alsancak hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Gülen’in de arasında bulunduğu 8 kişi hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “tasarlayarak insan öldürmek” suçlarından yokluğunda dün tutuklama kararı çıkarmıştı.

1 YORUM

  1. Sn zibetra bu zevatın nerede olduğunu bilmeyen herhalde bir tek sizsiniz hepside meydanlardaydı , yakınen bildiğim için şahidim sn Mustafa Şahin kimseden davet beklemeden ilk saatten itibaren tahminen gece saat 10 ( on) olmadan Ankara”da Akay kavşağında darbeci alçak fetöcülerin tanklarının önüne çıkıp saatlerce meydanlarda aslanlar gibi yiğitce mücadele eden ender millet vekillerinden biri ve hatta tankların vekilin üzerine sürdüklerinde vurdukları elektrik direğinin çarpmasıyla başından yaralandığını da bilirmisiniz sn mustafa şahin reklamını yapsaydı herhalde bu iddiada bulunmazdınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin