ABD’nin Güney Kore’deki askeri üssünden çirkin işler

41

Güney Kore’nin Dongducheon şehri, Kuzey Kore sınırına en yakın Amerikan Üssü’nün bulunduğu 96.000 nüfuslu bir şehir. Geçtiğimiz Haziran’da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la buluşmaya giden Donald Trump, gururlu bir şekilde bu üssü de ziyaret etmişti. Fakat Dongducheon halkı için Amerikan Üssü’nün daha çirkin ve acılı bir hatırası var.

ABD-Güney Kore arasındaki 1954 tarihli Karşılıklı Savunma Anlaşması ile kurulan Amerikan Üslerinden biri olan Dongducheon Üssü’nde “Amerikan askerlerinin ihtiyaçlarını gidermek için” 7000 kadın fuhuşa zorlandı. Kore Savaşı ile 1990’li yıllara kadar geçen süre içerisinde 1 milyondan fazla Koreli kadına aynı şekilde Amerikan askerlerini eğlendirmek için devlet sponsorluğunda fuhuş yaptırıldı. Amerikan ordusu ise bu pratiği “en üst kademeleri ile” onayladı. Bu kadınlar Amerikan üslerini çevreleyen özel bölgelerde kurulan genelevlerde çalıştırıldı. Bu genelevlerin tek müşterileri ise Amerikan askerleriydi.

Genelevler Amerikalılar tarafından denetleniyor ve çevre güvenliğini de yine Amerikan askerleri sağlıyordu. Bu tur kompleksler Koreli yerel halk tarafından kichijong olarak adlandırılıyordu. 7000 kadının fuhuş yaptırıldığı Dongducheon Kampı ise bu genelevlerin en büyüğüydü. “Maymun Evi” adıyla bilinen merkez ise, buradaki seks işçileri için aslında bir hapishaneydi. Amerikan askerlerinin sağlık ve hijyenini korumaya da büyük bir özen gösteriliyordu.

1960’larda Güney Kore hükümeti ve Pentagon arasında bir “temizlik” planı yapılmıştı. Buna göre bu kamplarda cinsel yolla bulaşan hastalıkları azaltmak için Amerikalı ve Koreli yetkililer çeşitli önlemler almışlardı. Koreli ve Amerikalı güvenlik güçleri bu kamplarda çalışan kadınlar cinsel yolla bulasan hastalık taşıyorlar mı diye onları düzenli olarak kontrol ediyorlardı. Maymun Evi adli bu kontrol merkezine getirilen kadınlar “temiz olduklarından emin olunana kadar” burada tutuluyor, ondan sonra da Amerikan askerlerine hizmet etmeleri için geri gönderiliyorlardı. Kadınlara bu sürede Amerikan Ordusu tarafından temin edilen penisilin enjekte ediliyordu.

Dongducheon’da yasayan 49 yaşındaki aktivist Choi Hee-shin şöyle söylüyor: “Barlarda çalışan kızlar ve fahişelere o kadar çok antibiyotik enjekte ediliyordu ki artık kollarını kaldırmaya mecalleri kalmadan, maymun gibi yürüyorlardı.” Maymun Evi tabiri de iste buradan geliyordu. Pek çok kadın aşırı dozdan hayatını kaybetti. Bazıları söz konusu kompleksin yakınında seks işçileri için inşa edilen mezarlığa gömüldü. Choi sözlerine şöyle devam ediyor: “Şehirdeki pek çok insan yaşananlardan utanç duyuyor ve bunları ne hatırlamak ne de konuşmak istiyor.” “Ama ben unutamam, ABD-Güney Kore ittifakı bu kadınların varlığı ile ayakta durdu.” 2014 yılına gelindiğinde Koreli bir insan hakları örgütü hâlâ yaşayan 122 kadın adına Güney Kore devletine dava açtı. Geçen sene ise bir temyiz mahkemesi yargıcı, devletin ABD ile ilişkileri bozulmasın diye fuhuşu aktif olarak desteklediğini belirtti.

Şubat 2018’de Hakim Lee, Kore devletinin “ulusal güvenlik için önemli olan askeri ittifakın düzenini koruma” amacına katkı yapmak için söz konusu kampları işlettiği ve idare ettiği, burada çalışan kadınların ise “ülkeye döviz getiren vatanseverler” retoriği ile beyinlerinin yıkanarak fuhuşa zorlandığı, “hijyenlerini temin etmek” için ciddi yan etkileri olan pek çok antibiyotik enjekte edildikleri hükmüne vardı. Lee hayatta olan 117 kurbana kişi başı 2700 dolar ve 6500 dolar arasında değişen, toplam 560.000 dolar tazminat ödenmesine hükmetti. Seul’deki ABD elçiliği bu konuda yorum yapmayı reddetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin