ABD’nin medya devi, Macron’u yerin dibine soktu

32

ABD’nin medya devi Bloomberg’de yayımlanan bir yazıda, Türkiye’ye kafa tutan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a sert eleştiriler yöneltildi.

“Macron’un Türkiye’ye yönelik söylemi, limitlerine ulaştı” başlığı ve Bobby Ghosh imzasıyla çıkan yazıda, Macron’un Türkiye karşıtı sözlerinin Erdoğan’a zarar vermediği belirtildi:

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron için kritik an hızla yaklaşıyor. Macron, Doğu Akdeniz’deki kriz konusunda yine Erdoğan’a sözlü saldırılarda bulundu. Ancak Macron Türkiye’yi geri adım atmaya zorlayacak askeri hamleler şöyle dursun, ekonomik tedbirleri kullanacak uluslararası bir konsensüs inşa etmekte dahi zorlanacak.”

Bloomberg, Macron’un sürekli aynı şeyleri tekrarladığını belirterek, Türkiye’nin artık Macron’u küçük gördüğünü kaydetti:

Fransız liderin sözlü salvoları tekrarlanmaktan albenisini şimdiden kaybetti. Sadece birkaç hafta önce Macron, bu kırmızı çizgileri halihazırda çektiğini iddia ediyordu. Ama Macron’un şu ana kadarki eylemleri, Türkiye’nin onu daha fazla küçük görmesine neden oldu sadece.”

Yazıda, Türk Dışişleri Bakanlığının Fransa’ya gerekli cevabı verdiği belirtildi:

“Sert söylemler konusunda hayli becerikli Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı’nın son salvosuna Macron’un ukalaca konuşarak Türkiye’ye eski sömürgeci refleksleriyle ders vermekten vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek cevap verdi.”

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta “Akdeniz Fırtınası” adlı bir askeri tatbikatı düzenlediği vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, Macron’a iki seçenek bırakıyor: Buna katlanmak veya susmak. Donanma faaliyetinin zaten yoğun olduğu sulara daha fazla Fransız savaş gemisi gönderebilir.Fakat bunun, Erdoğan’ı donanma ve araştırma gemilerini geri çağırmaya zorlayacağını hayal etmek zor.”

Yazının sonundaysa Macron’un Akdeniz anlaşmazlığı konusundaki eleştirilerinin kendisine saklamasının daha akıllıca olacağı tespiti yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin