Almanya Katolik Kilisesi’ndeki cinsel istismarlar 70 yıldır devam ediyormuş

58
Katolik Kilisesi’nde patlak veren cinsel istismar olaylarına bir yenisi daha eklendi. Almanya’da 1946 ile 2014 yılları arasında Katolik kilisesine bağlı kurumlarda çocuklara yönelik 3 bin 677 cinsel istismar olayı yaşandığı ortaya çıktı.
Almanya’da geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve Katolik Kilisesi’nin “Regensburger Domspatzen”  korosunda yaşanan taciz skandalının üstü kapatılmıştı.

Almanya Katolik Kilisesi’nin yetkilendirmesiyle 3 üniversite tarafından yapılan araştırma sonucunda oluşturulan raporda, bin 670 din görevlisi tarafından istismara uğrayanların yarısından fazlasının 13 yaş altı erkek çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Ayrıca raporda her 6 vakadan birinin tecavüz olduğu aktarıldı. Olaya ilişkin birçok dosyanın ya imha edildiği ya da değiştirildiği, bunun da henüz karanlıkta olan vakaların boyutunun ne kadar büyük olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Alman Psikoposlar Konferansı sözcüsü basına paylaşılan raporla ilgili “bu olay bizim üzücü ve utanç verici” yorumunda bulundu. Konuyla ilgili gelecek günlerde Alman Katolik Kilisesi’nden resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin