Almanya’da NSU’nun ilk kurbanı anısına dikilen ağaç söküldü

29

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılara ve banka soygunlarına imza atan neonazi terör örgütü NSU’nun, çiçek satarken 8 kurşunla öldürülen ilk kurbanı Enver Şimşek…

Nürnberg kentinde seyyar çiçek standında satış yaparken NSU tarafından 9 Eylül 2000 tarihinde öldürülmüştü.Enver Şimşek anısına geçen ayki 19’uncu ölüm yıl dönümünde, Zwickau şehrinde ağaç dikilmişti. O ağaç kimliği belirsiz kişiler tarafından söküldü.Zwickau, Almanya’da ırkçı akımların en güçlü olduğu bölgelerden birisi.Yerel yöneticiler ağacın sökülmesini kınadı, olayı demokrasiye tahammülsüzlük, terör mağdurlarına saygısızlık olarak tanımladı.

NSU’nun elebaşları Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe polis tarafından aranmalarına rağmen yıllarca Zwickau kentindeki hücre evinde gizlenmişlerdi.Terör örgütü elebaşları, cinayetlerini Zwickau’daki hücre evinde planladı ve Almanya’yı dolaşarak sekizi Türk 10 kişiyi öldürdü, iki bombalı saldırıyla onlarca kişiyi yaraladı. NSU’nun ilk kurbanı Enver Şimşek anısına Zwickau’daki Schwanenteichpark adlı parkta bir meşe ağacı dikilmiş, diğer kurbanların anısına da 9 ağaç daha dikilecekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin