Amaç Alman İslamı: Almanya’da İslam Konferansı dördüncü kez toplandı

28

Almanya federal seçimlerinden bir yıl ve en son özel oturumunun üzerinden 20 ay geçmesinden sonra İslam Konferansı Berlin’de Çarşamba günü dördüncü dönem genel kurul toplantısını yapmak üzere toplanıyor.

İlk İslam Konferansı’nın toplanmasından bu yana tam 12 yıl geçti. Federal hükümetin İslam Konferansı sorumlusu İçişleri Bakanı Horst Seehofer, yeni yüzler ve yeni konular konusunda heyecanlı.

Ancak konferansın temel sorunsalı aynı: Almanya’daki 4,5 milyon civarındaki Müslümanın daha iyi dini ve sosyopolitik entegrasyonu. İçişleri bakanı ile yapılacak bir görüşme ile başlayacak olan ve iki gün sürecek toplantıda yerel entegrasyon ve Almanya’da imam yetiştirilmesi konuları ele alınacak.

Ancak imam yetiştirilmesi konusu oldukça çetrefilli. Zira bu konu Alman üniversitelerindeki ilahiyat bölümlerinin durumu, yurt dışından gelen imamların ve camilerin finansmanı ve cemaatlerin bağışları gibi pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Kerber, Bild gazetesine yaptığı açıklamada “Hedef, Almanya’daki camilerin yurt dışından finansal yardıma bağımlı olmamalarıdır” dedi. Peki bu, Hristiyanların kilise vergisi ödemesi gibi Müslümanların da resmi bir vergi ödeyebileceği anlamına mı geliyor?

Kerber vergi konulabilmesi için ön şartın Alman yasalarındaki temel şartlara uygunluğun belgelenmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Seehofer Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için kaleme aldığı makalede, Müslüman cemaatlerinin Anayasa’nın tanıdığı din özgürlüğünün şartlarını devlet – cemaat işbirliğiyle bağdaştıracak şekilde organize edilmesi gerektiğini yazdı.

Seehofer Almanya Müslümanlarının cemaatlerinin organizasyon ve finansmanının Almanya’da olması gerektiğini kaydederek, devletle istikrarlı ve güven temellerine dayalı bir ilişki kurulmasının altını çizdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin