Amerika’da son 15 yılda 200 binden fazla çocuk evliliği gerçekleşti

228

ABD’de ortaya çıkan istatistikler, geçen 15 yıl içerisinde 200 binden fazla çocuk evliliğinin gerçekleştiğini ortaya koydu.

Hür iradeyle evlilik yaşı dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi ABD’de 18 olarak belirlenmiş durumda. Ancak reşit olmayan kişilerin evlenmesini düzenleyen yasadaki boşluk çocuk istismarına kapı aralamış durumda.

Evlilikle ilgili ebeveyn rızası ve hamilelik gibi durumlarını düzenleyen yasa, ABD’de 18 yaş sınırını fiiliyatta ortadan kaldırmış durumda. Ülkedeki 27 eyalette evlilik için neredeyse her hangi bir alt sınır bulunmamakta. Nitekim 15 yıl içinde bu yasal boşluğu kullanarak evlendirilmiş çocukların arasında 10 yaşındaki üç kız ve 11 yaşında bir erkek çocuğu da bulunmakta.

Ülkede çocuk istismarının önüne geçmek ve çocuk evlilikleri kaldırmak için çalışan Unchained At Last tarafından yapılan son çalışma, şok eden sonuçlara ulaştı. 2000 ile 2015 yılları arasında ABD’de resmi rakamlarla 207.468 çocuk küçük yaşta evlendirildi, gerçek rakamın ise bu rakamın daha da üstünde olduğu düşünülüyor.

Ülke brokrasisi ve siyaseti içinde bu skandal durumu destekleyen pek çok yönetici bulunmakta. Mayıs 2017’de New Jersey Valisi Chris Christie, eyaletinde çocuk evliliklerinin yasaklanmasını öneren tasarıyı veto etmişti. Vali Christie, bunun New Jersey’de dini geleneklerle çatışacağını söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin