Bankalarda istihdam kaybı 5 yılın en yükseğinde

9

Salgın dönemindeki işten çıkarma yasakları sonrasında Citigroup ve HSBC gibi bankalar işten çıkarmalara yeniden başladı ve Bloomberg News verilerine kaybedilen iş sayısı 63,785 civarında olacak.

Rakamlara bakıldığında, sektörün yıl sonunda 80 bin kişiden fazla çalışanı işten çıkararak 2015 yılından bu yana en fazla iş kaybına neden olacağı tahmin ediliyor.

Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika’da bulunan 30’dan fazla banka planlanan kesintilerin baş aktörü konumunda. Bankalar tüm işten çıkarmaları açıklamadığından dolayı, gerçek rakamların hesaplanandan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Bankalar ise, salgın döneminde artan kredi maliyetlerini karşılayabilmek için harcamalarını azaltmanın gerekli olduğunu belirtiyor.

2014 yılında bugüne kadar açıklanan işten çıkarmaların sayısı neredeyse yarım milyonu buluyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, en büyük ABD bankası JP Morgan’ın Haziran sonunda 256,710 elemanı bulunuyordu.

2008 mali krizinde ABD kadar hızlı geri adım atmayan, genel merkezi Avrupa’da bulunan bankalar, açıklanan işten çıkarmaların en büyük payını oluşturuyor. Bu, büyük ölçüde Şubat ayında ABD ve Avrupa’da düşük performans gösteren birimlerde 4,5 milyar dolarlık maliyeti azaltma planının bir parçası olarak işgücünü 35.000 azaltacağını söyleyen HSBC tarafından yönlendirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin