Belçika kovamadığı mültecileri tutuklayacak

46

Belçika’nın Federal Meclisi’nin İçişleri Komisyonu’nda 23 Ocak 2018’de yeni bir yasa tasarısı tartışıldı.

Yeni tasarıya göre Belçika’da bütün iltica başvurularını gerçekleştirmiş olup, olumsuz cevap alan ve sınır dışı kararına rağmen ülkeyi terk etmeyen kişileri tutuklayabilmek için ev aramaları gerçekleştirilecek. Ayrıca Belçika’da yasa dışı bulunan bir şahıs, üçüncü bir şahsın evinde ikamet ediyorsa, üçüncü şahsın evinde de hâkim onaylı ev araması gerçekleşebilecek.

Yasa teklifinin mimarları Yeni Flaman İttifakı Partisinden İçişleri Bakanı Jan Jambon, Göç ve İltica Bakanı Theo Francken ve Hristiyan Demokratlar Partisinden Adalet Bakanı Koen Geens. Flaman bölgesindeki sivil toplum kuruluşlarının örgütlendiği “11.11.11” isimli kuruluş, Flaman Mülteci Çalışması, İnsan Hakları Ligi, Oxfam, Yoksulluğa Karşı Ağ ve Orbit derneği olmak üzere çeşitli insan hakları örgütleri söz konusu yasa tasarısına karşı çıktılar.

Bu kurumlar, yaptıkları ortak basın açıklamasında söz konusu yasa tasarısının insan haklarını yeterince korumadığı kanaatini dile getirdiler. Konut dokunulmazlığının anayasa tarafından korunan temel bir hak olduğunun altını çizen insan hakları örgütleri, böyle bir uygulama ile ortada hiçbir suç olmaksızın yapılan ev aramaları ile konut dokunulmazlığının ihlal edileceğini belirttiler.

Örgütler ayrıca yasa dışı ikametgahın sadece idari bir sorun olduğunu ve bir suç teşkil etmediğini, fakat ev baskınları düzenlenerek yasa dışı ikametgahın kriminalize edildiğini söylediler. Üçüncü şahısların evlerine düzenlenebilecek ev baskınlarında üçüncü şahısların tutuklanmayacağına dair herhangi bir düzenleme de yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin