Belçika Müslümanlara zindan hayatı yaşatmaya kararlı

23

Her fırsatta Müslümanların haklarını kısıtlamak için girişimlerde bulunan Belçika, şimdi de Müslümanların hayatlarını daha da zorlaştıracak engellemelerine başlıyor.

Camiler

Yeni bir cami açmak için en az 4 yıl beklemek gerekecek. Bu süreçte camilerin finansal yapısı, yurtdışı bağlantıları ve radikal gruplarla ilişkileri güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından incelenecek. Kurallara uymayan camilerin kapatılması için hükümete geniş yetkiler verilecek.

Koalisyon anlaşmasında, “camiler de dahil olmak üzere yerel inanç toplulukları” için 4 yıl süre koşulu getirildi. Dini grupların, cami ruhsatı ya da devlet desteği alabilmesi için en az 4 yıl beklemesi gerekecek.

Bu süreçte, camiler, “Topluluğun bağımsızlığını etkileyen ve aşırılık yanlısı kesimlerle ilgili dış finansman bağlantısı” konusunda istihbarat ve güvenlik birimleri tarafından incelenecek.

Camilerden, finansman konusunda şeffaf olmaları ve yapılan bağışların kaynağını mali tabloda göstermeleri istenecek.

Halen ibadete açık olan camilere ise, yeni getirilen kurallara uymaları için 1 yıl süre verilecek. Finansman konusunda şeffaflık ve Belçika toplumunun temel değerlerine bağlılık konusunda sorumluluğunu yerine getirmeyen camiler kapatılacak.

Koalisyon protokolünde, kurallara uymayan camilere yönelik yaptırım ve ruhsatının iptali konularında, hükümetin yetkilerinin genişletilmesi de benimsendi.

Hükümet, camilerde olup bitenlerin, Belçika toplumunun değerlerine uygunluğundan emin olmak için, “iyi imam eğtimine” de odaklanmak istiyor.

Eğitim

Öğretmen ve öğrenciler için, okullarda başörtüsünün de dahil olduğu “dini ve politik sembolleri içeren giysi ve aksesuar” yasağı getiren yeni hükümet, dini grupların açacağı okullar konusunda da katı kurallar uygulayacak.

Koalisyon anlaşmasına göre, anayasa ve insan haklarına saygı göstermeyen okulların açılmasına ya da eğitime devam etmesine izin verilmeyecek.

Okullarla ilgili radikalleşme, güvenlik ve finansal şeffaflık konularında bilgi paylaşımı konusunda, Devlet Güvenliği Kurumu ile Eğitim Bakanlığı arasındaki iletişim güçlendirilecek.

Bir önceki Flaman hükümeti, geçen ay Milli Görüş tarafından Genk şehrinde kurulan Selam Koleji’ne, “Belçika anayasası ile çocuk ve insan haklarına saygı duymadığı” gerekçesiyle izin vermemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin