Belçika pes dedirtti: Sömürgeciliğini övmek için müze açtı

166

Kongo’yu sömürdüğü süre içerisinde nüfusunun 10 milyon kişi azalmasına neden olan Belçika, işlediği katliamı meşrulaştırdı. Belçika, sömürgecilik müzesine yaptığı 73 milyon dolarlık harcama ile “sömürgeciliğin aslında kötü bir şey olmadığını” ispatlamayı hedefliyor.

Belçika’da açılan Afrika Müzesi, “sömürgecilik yanlısı” imajını yeniden tasarlayarak “Sömürgeciliğin iyi bir şey olduğu mesajını” vermek için yola çıktı.

Müzenin genel müdürü Guido Gryseels, değişimin Belçika’nın kendisini reddetmeden geçmişten uzaklaşmasına yardımcı olacağını umuyor.

Avrupa’nın bir zamanlar sömürgecilik dönemine ait koleksiyonların bulunduğu Belçika’nın Afrika Müzesi, beş yıl boyunca süren ve 73 milyon dolara mal olan bir çaba sonrası yeniden açıldı.

Müzenin yeniden açılması, Belçika’nın sömürgeci mirasını elinden kaçırmamaya çalıştığı sırada gündeme geldi. 120 binden fazla eşya koleksiyonunun çoğu, sömürge dönemi askeri operasyonlar sırasında toplanan Kongo’dan ya da misyonerlerden ve bilimsel kaşiflerden geliyor.

Müzenin genel müdürü olan Guido Gryseels, röportajda, Brüksel’in dışındaki Tervuren’deki müzenin, ırkçı ve sömürgeci imajını sarsmak için elden geçirildiğini söyledi.

“Her yaştan Belçikalı buraya geldi ve sömürgeciliğin iyi bir şey olduğunu, uygarlığı ve refahı ve kültürü Kongo’ya getirdiğimiz mesajını aldılar ” dedi.

Müzeye girerken, ziyaretçiler ilk olarak Belçika’nın sömürgeci mirasını ve müzenin eşyalarının nasıl elde edildiğini gösteren görüntüler görüyorlar. Bunun yanı sıra, Afrikalıları vahşiler olarak tasvir eden bir ırkçı heykel odası var.

Bir, “Leopard Man”, yerde başka bir uykuya dalmak için bir leopar derisi takan maskeli bir Afrikalı adam. Gryseels bazı heykellere verdikleri isimleri şöyle sıralıyor; “Belçika, Kongo’ya Medeniyet Getiriyor” , “Belçika Kongo’ya Güvenlik Getiriyor.” , “İçinde nelerle uğraştığımızı gördünüz mü?”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin