Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2 casusu İstanbul’da yakalandı

78

Türkiye’ye yönelik düşman açıklamaların sürekli geldiği Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) istihbaratından iki görevli, pazartesi günü İstanbul’da casusluk şüphesi ile gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, BAE için casusluk faaliyeti yürüttüğü iddia edilen iki istihbarat görevlisi yakalandı.

İddiaya göre uzun süredir takip edilen iki kişinin, Türkiye’ye sıklıkla giriş çıkış yaptığı belirlendi.

Türkiye’deki temasları şüpheli bulunan iki zanlı, MİT ve İstanbul Emniyetinin ortaklaşa operasyonuyla gözaltına alındı.

Zanlıların, sorgularında da Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri öğrenildi.

BAE Prensinin eski danışmanı Türkiye’yi tehdit etmişti

Birleşik Arap Emirlikleri Muhammed bin Zayid en-Nahyan’ın eski danışmanı Abdulhâlik Abdullah geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi şu sözlerle tehdit etmişti. “Türkiye ve Hamas’a karşı sabrımız kalmadı. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde olacaklara katlanması gerekiyor.”

Abdullah geçtiğimiz yıl Türk lirasına yönelik saldırılar sırasında da Türkiye nefretini şu sözlerle ortaya koymuştu. “Erdoğan Rabbine yalvarıyor fakat görünüşe göre Allah bile onu terketti.”

Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’den ne istiyor? 

Türkiye’nin Mısır’daki darbeye karşı çıkması, Suriye’de mazlumların tarafında yer alması ve Filistin meselesinde İslam dünyasında en çok ses çıkaran ülke olması Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye karşıtı olmasında ne büyük nedenler olarak ortaya çıkıyor.

Yakalananlardan birinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra Türkiye’ye geldiğinin belirlendiği iddia edildi. Şimdi casusların Cemal Kaşıkçı cinayetindeki bağı araştırılıyor.

Gözaltına alınan şahısların, Türkiye karşıtı bir yapı oluşturmak, Türkiye’deki Arap uyruklu şahıslar hakkında bilgi toplamak için Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye gönderildiği belirtiliyor.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında iki şüphelinin savcılık işlemleri tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, iki şüpheliyi “siyasi ve askeri casusluk” ve “uluslararası casusluk” suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etti.

Şüpheliler, İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin