Bosnalı Sırpların lideri Srebrenitsa soykırımını yok saydı

35

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, yakın tarihin en büyük trajedilerinden biri olarak kabul edilen ve aralarında çocukların da bulunduğu 8 binden fazla Boşnak’ın acımasızca katledildiği Srebrenitsa’daki soykırımının “fabrikasyon bir efsane” olduğunu söyledi.

Bosna’nın birçok etnik gruptan oluşan devlet başkanlığı konseyine başkanlık eden Milorad Dodik,  savaş suçlarının tartışıldığı bir konferansta, “Katliam, olmayan bir şey. [Bosnalı Müslümanlar] bir efsaneye sahip değildi, bu yüzden Srebrenitsa çevresine bir tane inşa etmeye karar verdiler.” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en acımasız katliamlarından biri olan Srebrenitsa katliamını defalarca küçümseyen Dodik’e Bosna’daki Müslümanlardan çok sayıda kınama geldi.

Bosnalı Müslüman bir yetkili olan Ramiz Salkiç, “Srebrenica, kanıtlanmış bir gerçek. Sırpların askeri ve siyasi liderinin soykırımdan mahkum edilmesi gibi kanıtlanmış bir gerçek. Bunlar tarihi gerçekler, bir efsane değil. Ve bu Dodik’in halkına söylemesi gereken şey.” dedi.

Geçtiğimiz ay “Bosna Kasabı” olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karaciç, temyiz davasında müebbet hapse mahkum edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin