‘Çifte ırkçılık’: Patronundan aldığı tazminatı banka ödemedi

10

ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit kentinde yaşayan Sauntore Thomas, çalıştığı leasing şirketine ırkçılığa maruz kaldığı suçlamasıyla dava açmıştı. Mahkeme dışı anlaşmayla sonuçlanan davanın sonucunda da, üç ayrı çek üzerinden yaklaşık 100 bin dolar tazminat kazandı. Çekleri bozdurmak için yaklaşık iki yıldır hesap sahibi olduğu TCF Bankası’na gitti.

Ancak Thomas’ın bu paraya gerçekten sahip olduğuna inanmayan, çeklerin bilgisayar sisteminde eşleşmediğini savunan ve “Bu parayı nereden buldunuz?” diye soran banka çalışanı, çekleri bozmayı reddedip dolandırıcılık suçlamasıyla polisi çağırdı. Suçlamayı ciddiye alan Detroit emniyeti, bankaya dört memur gönderdi.

Kentin yerel gazetelerinden Detroit Free Press’e konuşan Thomas ise çeklerin gerçek olmasına rağmen böyle bir muameleye maruz bırakılmayı hak etmediğini vurgulayarak “Bana siyah olduğum için ayrımcılık yaptılar. Beyaz olsaydım bunların hiçbiri yaşanmazdı” dedi. Thomas, “Son derece sindirilmiş hissettim. Sesimi yükseltseydim beni yere yatıracaklarını biliyordum” diye konuştu.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nden emekli olduğunu da belirten Thomas, şimdi bankaya dava açıyor. Thomas, bankadan özür ve tazminat talep edecek. Avukatı Deborah Gordon ise kendisinin telefondan çeklerin bir dava sonucu alındığına dair kanıt sunmasına rağmen bankacıları ikna edemediğini anlattı.

Thomas’ın ırkçılık nedeniyle geri çevrildiğini söyleyen Gordon, “Şu açık ki, içeri girdiği saniyede ırkı nedeniyle hakkında varsayımlarda bulunuldu. Bu adamın bir ırkçılık davasını kazanıp, bu davadan kazandığı çeki ırkçılık nedeniyle bozduramaması inanılmaz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin