Çin dijital yuan çalışmalarını hızlandırıyor

17

ABD’nin Çinli finans kurumlarına ve yuanın uluslararası pozisyonuna yönelik potansiyel tehditlerine karşı koymak isteyen Çin hükûmeti, DC/EP olarak adlandırılan ulusal dijital para biriminin piyasaya sürülmesini hızlandırmak istiyor.

GlobalTimes tarafından aktarılan bilgilere göre Çin Halk Bankası, merkezi dijital para birimini çıkarma sürecini hızlandırmak istiyor. Hareket, Çin’in finansal kurumlarına ve yuanın uluslararası çözümüne yönelik potansiyel ABD tehditlerine karşı koyabilmek için gerçekleşiyor. Dijital yuan pilot testi şu anda Çin’in dört şehrinde gerçekleştiriliyor.

Pekin merkezli Blockchain habercisi Cao Yin, Global Times’a ABD’nin Çinli finans şirketlerini ve kurumlarını varlık listesine koymadığını söyledi. Bununla birlikte, ABD halen Çin kurumlarına yönelik geniş çaplı tehditler oluşturabiliyor ve yuanın uluslararası yerleşimdeki duruşunu etkileyebiliyor.

Bu bağlamda, Çin’in merkezî dijital para birimi, olası bir ABD ambargosundan ötürü daha erken piyasaya çıkabilir. Çin Halk Bankası müdürü, dijital para biriminin dahili pilot testlerinin Guangdong eyaletindeki Shenzhen ve Xiongan dahil olmak üzere dört şehirde gerçekleştirildiğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin