Danimarka’nın CHP’si mültecileri Afrika’daki toplama kamplarına gönderecek

45

AB üyesi Danimarka’nın en büyük partisi Sosyal Demokratlar, ülkeye gelen Batılı olmayan sığınmacıların Kuzey Afrika’daki kamplara gönderilmesini ve iltica verilmemesini istedi.

Danimarka’da sol muhalefetin en büyük partisi Sosyal Demokratlar, ülkeye giriş yapan Batılı olmayan yabancıların azaltılması için sayılarına üst sınır konulmasını önerdi.

Sosyal Demokrat Parti lideri Mette Frederiksen, özellikle iltica talep eden Afrikalıları hedef alan 44 sayfalık bir plan açıkladı. Frederiksen, ”Danimarka’ya gelmek isteyen yabancılar içinde Batılı olmayanların sayısına üst sınır getirilmesini istiyoruz. Sığınma sistemizi reforme etmek, bunun için öncelikle Avrupa dışında kabul merkezleri kurulmasını istiyoruz” dedi.

Plan, Danimarka’ya ‘aniden kendiliğinden’ gelen sığınmacıların Avrupa dışında, Kuzey Afrika’da kurulacak kabul merkezlerine gönderilmesini, başvuruları incelenirken orada kalmalarını, Danimarkalı yetkililer tarafından başvuruları onaylansa bile Danimarka’ya giriş izni almamalarını öngörüyor.

Sosyal Demokrat Parti’nin sloganının ve parti programındaki temel ilkesinin ‘özgürlük, eşitlik, kardeşlik’ olmasına rağmen, Frederiksen, 5.7 milyon nüfuslu Danimarka’nın topraklarında daha fazla yabancı entegre etme kapasitesi bulunmadığını savundu. Bunu da ”Danimarka kısa vadede hızla değişti: Batı kökenli olmayanlar 1980’de nüfusun yüzde 1’ine denk geliyordu, bugünse yüzde 8’ini oluşturuyor” diye gerekçelendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin