Delta Airlines’in İslam karşıtı uygulamasının cezası sadece 50 bin dolar

27

ABD’nin en büyük hava yolu şirketlerinden Delta Airlines, mesajında sadece Allah yazdığı için uçaktan indirdiği Müslüman yolcular için 4 yıl sonra ceza kesildi.

ABD Ulaştırma Bakanlığınca kesilen cezanın miktarı 50 bin dolar oldu.

ABD’nin en büyük hava yolu şirketlerinden Delta’da Temmuz 2016’da bir yolcu, uçuş personeline, bir erkek yolcunun cep telefonunda oluşturduğu mesajda defalarca “Allah” yazdığını gördüğünü belirtti. Bunun üzerine uçağın pilotu, söz konusu yolcu ve eşini güvenlik görevlilerine haber vererek uçaktan indirdi.

Diğer olay ise, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan yapılan seferde, yine 2016’da yaşandı.

Yolcular ve uçuş personeli, Müslüman bir yolcudan şikayetçi oldu ancak yardımcı pilot yolcuda olağan dışı bir durum görmediğini belirtti. Bakanlık kararında, Delta’nın güvenlik görevlilerinin de yolcunun sicilinde kaygılandırıcı bir durum olmadığına dikkati çektiği belirtildi.

Ancak yolcunun uçaktan çıkarıldığı ve oturduğu koltuğun çevresinde arama yapıldığı kaydedilen kararda, bu yolcunun bir sonraki uçuş için uçağa alınmadan önce herhangi bir incelemeden geçirilmediği, bunun da uçaktan çıkarılmasının nedeninin ayrımcılık olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Delta’nın, yolcuları uçaktan indirerek ayrımcılık karşıtı yasaları ihlal ettiğini belirten Bakanlık, şirketin söz konusu olaylara karışan pilotlar, uçuş personeli ve müşteri temsilcilerine “kültürel hassasiyet” eğitimi vermesi kararı aldı.

Kararda, Delta’nın meydana gelen iki farklı olayda bu yolculara ayrımcılık yaptığını reddettiği ancak durumları farklı şekilde ele alması gerektiğini kabul ettiği belirtildi.

Yerel medyaya yansıyan haberlerde olaylardan birine konu olan çiftin ABD’nin Ohio eyaletinin Cincinnati kentinde yaşayan Faysal ve Nazia Ali olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin