Eski papazın cinsel taciz davası başladı

7

Fransa’da 20 yıl boyunca çocuklara cinsel tacizde bulunmakla suçlanan eski papaz Bernard Preynat hakkindaki davanın ilk duruşması yapıldı. Avrupa ve Fransa kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği davada söz alan sanık Preynat, 1971-1991 yılları arasında erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu itiraf ederken, “O zamanlar yaptıklarımı cinsel şiddet ugulama olarak algılamıyordum, bu bana daha çok bir şefkat ve okşama olarak geliyordu” dedi.

Çocuk izci grupları için oluşturulan bir tatil kampını yönettiği yıllar boyunca zaman zaman yaşları 7 ile 15 arasında değişen “haftada dört-beş çocuğa” istismarda bulunduğunu kabul eden Preynat, yaptıklarının “ahlaki açıdan yanlış ve adice olduğunu” mağdurların davacı olması ile anladığını iddia etti.

Resmi verilere göre onlarca çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan eski Katolik papaz Preynat’ın gerçekte bu rakamın çok daha üstünde çocuğu taciz ettiği sanılıyor. Çocukken Bernard Preynat tarafından cinsel istismara uğradığını belirten ve verdiği hukuki mücadele ile bu davanın açılmasına önayak olan isimlerden François Devaux, şahit sıfatıyla katıldığı mahkemede, Preynat’a karşı “acı ve öfke” hissettiğini ve söz konusu kişi yüzünden büyüme çağında “çok karanlık bir hayat” sürdüğünü dile getirdi.

Çocukken bir papazı, “tanrı ile insanlar arasında bir aracı” olarak gördüğü için kimseye bir şey anlatmadığını belirten Devaux, ancak o dönem yaşadıkları yüzünden intihar girişiminde bulunduğunu ifade etti.

Mağdur avukatlarından Emmanuelle Haziza da, eski papazın Lyon bölgesindeki en büyük cinsel suçlularından biri olduğunu belirterek, “Sadece yaptıklarının cinsel bir karaktere sahip olduğunu inkar etmekle kalmıyor, aynı zamanda yüzlerce çocuğa dokunduğunu da itiraf ediyor” dedi. Söz konusu mahkemeye Preynat’ın cinsel istismarlarına maruz kalan on kişi davacı olarak katılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin