Faşist parti İtalya’yı geriyor

32

İtalya 4 Mart’ta yapılacak genel seçimler öncesinde ısınmaya devam ediyor. Seçim tarihi yaklaştıkça sağ bloğun göçmen ve yabancı karşıtı politikaları faşizm karşıtı muhalefetin tepkisini çekiyor.

Son olarak, aşırı sağcı Kuzey Ligi (Lega Nord) partisi üyesi Luca Traini aracından açtığı ateşle 6 Afrikalı göçmeni yaraladı. Traini yakalandığında Nazi selamı vererek “Yaşasın İtalya” diye bağırdı.

Benzeri vakaların ülke sathında artış göstermesine, neo-faşist harekete karşı çıkan muhalif gruplar da İtalya genelinde eylemler başlatmış durumda.

Ancak muhalif grupların eylemleri sürekli olarak polis engeline takılıyor. Bu durumun son misali, geçtiğimiz perşembe günü ülkenin kuzeybatısındaki Torino kentinde yaşandı. Aşırı sağcı CasaPound’a karşı düzenlenen protesto sıasında göstericiler ile polis arasında arbede çıktı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden La Repubblica’nın haberine göre, CasaPound’un lideri Simone Di Stefano’nun konuşma yapacağı otelin etrafında toplanan yaklaşık 500 eylemci, bu aşırı sağcı partiyi protesto etti.

CasaPound aleyhine slogan atan göstericiler, ‘Şimdi ve daima direniş, CasaPound faşistleriyle savaşalım’ yazılı büyük bir pankart taşıdı.

Polis, tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla eylemcilere müdahalede bulunurken 2 eylemci gözaltına alındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin