Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’a meydan okudu

58

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin yönetimi olarak ABD’nin yeni “barış planını” kabul etmeyeceklerini ilan etti. Mahmmud Abbas’ın “Biz, davamızla ilgili olan hiçbir konuda, kimseden talimat almayız.” açıklamasıyla Suudi Arabistan ve BAE’e mesaj verdiği iddia edildi.  ABD’nin planının kabul etmesi için Suudi Arabistan önderliğindeki Körfez Ülkeleri Filistin’e baskı yaptığı biliniyordu.

Mahmud Abbas açıklamasında ayrıca 1993 tarihli Oslo Barış Anlaşması’nın da artık sonlandığını da açıkladı.

Mahmud Abbas’ın bu açıklamasından sonra Suudi Arabistan ve BAE’nin Muhammed Dahlan’ı Filistin Devlet Başkanlığı’na getirmek için baskılarını hızlandırmaları bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in, 1993’te Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında yapılan Oslo Barış Anlaşması’nı “sonlandırdığını” belirterek, anlaşmanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Filistin Merkez Konseyi’nin, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde, “Kudüs, Filistin’in Ebedi Başkenti” temasıyla düzenlenen 28. Dönem Çalışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “İsrail Oslo’yu bitirdi. Dolayısıyla yeniden gözden geçirilmesi için masaya konulmalı.” dedi.

“Filistin işgal gücünün egemenliğini kabul etmez”

Filistin yönetiminin işgal gücü egemenliğinde varlığını sürdürmesinin kabul edilemez olduğuna dikkati çeken Abbas, “Egemen olmayan bir Filistin otoritesi, hiçbir bedeli ödemeyen külfetsiz bir işgal gücünün egemenliğini kabul etmez.” vurgusunu yaptı.

Abbas, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti esası üzerine iki devletli çözüm taleplerine bağlı kaldıklarını ifade ederek, Filistin yönetiminin ABD’nin “vetosuna” rağmen Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik için BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gideceğini bildirdi.

“ABD’nin teklifini de bize dayatılan talimatları da kabul etmiyoruz”

ABD’nin, Filistin-İsrail barış görüşmelerindeki arabuluculuğunu ve ABD’nin Filistin-İsrail barış sürecine temel olması için hazırladığı ve “yüzyılın anlaşması” olarak isimlendirdiği planı kabul etmediklerini vurgulayan Abbas, “Biz, davamızla ilgili olan hiçbir konuda, kimseden talimat almayız.” diye konuştu.

Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Kudüs masadan kaldırılmıştır.” yönündeki sözlerine gönderme yaparak, “Kudüs şehri, Filistin coğrafyasının dini ve siyasi başkentidir. Filistin yönetimi, Kudüs’ü yalnızca Filistin’in başkenti olarak kabul eder.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin