Florida katliamı sonucu değiştirmedi: ABD’de kazanan gene silah lobileri

61

ABD Başkanı Trump’ın Florida katliamı sonrası getirdiği çözüm önerisi yeni katliamlara yol açabilir. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Florida’daki okul katliamından sağ kurtulan öğretmen ve öğrencilerle silahlı şiddet konusunda yapılan toplantıda öğretmenlerin silahlandırılmasına ve okulların yakınlarındaki silahsız bölge uygulamasının sonlandırılmasına destek verdi.

Trump bu tekifine gerekçe olarak silahlı bir öğretmenin olası saldırıları “çok çabuk” sona erdirebilecek olmasını gösterdi.

ABD Başkanı ayrıca, silah satın alanların geçmişinin daha sıkı bir şekilde araştırılması çağrılarına destek verdi.

Katliamın meydana geldiği Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nin öğrencilerine konuşan Trump “Geçmiş araştırması konusunda çok daha güçlü olacağız ve kişilerin akıl sağlığı üzerinde özellikle duracağız” dedi. Trump böylece katliamı gerçekleştiren saldırganın “akıl sağlığının bozuk” olduğu tezini tekrarladı. 

“Geçmişteki gibi sadece lafta kalmayacak” diyen Başkan Trump “Bu çok uzun süredir devam ediyor ve çok olay yaşandı, bu sefer yapacağız” dedi.

Kazanan gene silah lobisi

ABD Başkanı ayrıca, güçlü silah lobisi grubu Ulusal Silah Birliği NRA’in uzun süredir gündeme getirdiği bazı önerilere destek verdi.

Trump, öğretmenlerin ve diğer okul personelinin silahlandırılması çağrısını “güçlü şekilde değerlendirmeyi” vaat ederken “Silahlardan iyi anlayan bir öğretmeniniz olursa, saldırıları çok çabuk bir şekilde sonlandırabilirler” dedi. Trump öğretmenlerin silahlandırılması planlarının tartışmalı olduğunu ise kabul etti.

Başkan Trump ayrıca, okulların yakınlarındaki silahsızlandırılmış bölge uygulamasını da eleştirdi ve “Silahsızlandırılmış bir bölge, korkak oldukları için bir manyağa hadi gir saldır” demektir” diye konuştu.

Trump toplantıya katılan 40 öğrenci, öğretmen ve ailelerinin taleplerini de dinledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin