Fransa Başbakanı, polis şiddetine soruşturma isteyen BM’ye tepki gösterdi

10

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, sarı yeleklilerin eylemlerinde polisin uyguladığı şiddete ilişkin, “Olayları aydınlatmak için BM’yi beklemedik” ifadelerini kullandı.

Ülkesinin bir hukuk devleti olduğunu ve bir şikayet olduğunda gereğinin yapıldığını belirten Philippe, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e gösterilerde polise karşı uygulanan şiddetin de anlatılması gerektiğini savundu.

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux da yaptığı açıklamada, Bachelet’in söz konusu soruşturmayı talep etmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Fransa’da üç aydan fazladır devam eden sarı yeleklilerin eylemine ilişkin, “Aşırı güç kullanıldığı belirtilen vakalar hakkındaki tüm raporlara ilişkin geniş kapsamlı soruşturma çağrısında bulunuyorum” demişti.

Mediapart internet sitesinin haberine göre, eylemlerde 1 kişi biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti, 5 kişinin eli koptu, 21 kişi gözünü kaybetti, 204 kişi başından, 13 kişi elinden, 41 kişi gövdesinden, 68 kişi bacaklarından ve 16 kişi belinden yaralandı.

Kaynak:
© Batı Raporu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin