Fransa’da medya sektörünün ünlüleri Facebook’ta kadınları taciz grubu kurdu

46

Fransa’da aralarında tanınmış gazetecilerin de yer aldığı bir grubun Facebook üzerinden organize olarak kadınlara yönelik yıldırıcı siber tacizlerde bulundukları ortaya çıktı. Liberation gazetesinin skandalı habeleştirmesinin ardından birçok kadın yazar ve gazeteci söz konusu grup ile yaşadıkları kötü deneyimlerini dile getirdi.

Onlarca deneyimli Fransız gazeteci, 2009-2012 yılları arasında Facebook’ta kurdukları özel grup aracığıyla kadınları taciz ettikleri gerekçesiyle işlerinden atıldı.

2009’da Ligue du LOL (LOL cemiyeti) adı altında kurulan özel Facebook grubundaki erkekler organize bir şekilde hedef gösterilen bazı tanınmış kadınlar hakkında tecavüz şakaları, müstehcen montajları sosyal medya üzerinden yayayarak, kadınlara yönelik yıldırıcı siber tacizlerde bulundu.

Meseleyi yıllar sonra tartışmaya açan, Slate yazarlarından Thomas Messias’ın 5 Şubat’ta attığı tweet oldu. Messias, grup ve kişi adı telaffuz etmeden yapmış olduğu paylaşımında “bir zamanlar feministleri taciz eden bir grubun parçası olarak eğlenmiş örnek bir gazeteciden” söz etti. Bu sözler, grubun eski üyelerinden Liberation yazarı Alexandre Hervaud’yu harekete geçirdi. Hervaud, Messias’nın tweet’ine “Bu cesur tweet kimi hedef alıyor bilmiyorum, ama bazı azimli aktivistlerin kendiyle çelişen umutsuzluğunu çok iyi anlatıyor: Toplumu değiştirmek istiyorlar, ama bir insanın gerçekten değişebileceği gerçeğini kabul edemiyorlar” sözleriyle karşılık verdi.

Gazeteye konuşan ve ismini vermeyen bir taciz mağduru, iki yıl boyunca Cemiyet’in “mesleki yeterliliğini sorgulayan” saldırgan tweet’lerine maruz kaldığını şu sözlerle anlattı: “Bir feminist makale paylaşıyordum, hemen çıkıp hakaretler yağdırıyorlardı; kimi zaman bunlar tecavüz çağrısına kadar varıyordu. Cemiyet’in beş bine yakın takipçisi vardı ve en kötüsü de bunlar birlikte çalıştığımız insanlardı.”

Bir diğeri ise cinsiyeti ve ırkı dolayısıyla maruz kaldığı saldırıların ardından, “kendi meslektaşları tarafından aşağılanmaya daha fazla dayanamadığı için” 2013’te Twitter’ı bıraktığını söylüyordu: “Bizzat kendi meslektaşlarım tarafından, gazetecilik alanının dışına atıldığımı hissetmiştim ve evet bunların çoğu bugün feminizm üzerine makaleler yazan insanlar. Düşünün, bugün Inrcoks, Slate ya da Liberation’a feminizm üzerine bir şeyler yazma önerisiyle gidiyorum ve bu adamlar orada önemli pozisyonları işgal ediyorlar. Biraz gerçeküstü bir durum.”

Haberin ortaya çıkmasıyla eski Liberation çalışanı Vincent Glad, Twitter’den yayınladığı uzun bir özür mesajında LOL grubunun kurucusu olduğunu itiraf ederek “Böyle bir uygulamanın kabul edilemez olduğunu ve bundan dolayı üzgün olduğunu” ifade etti.

Glad yayınladığı mesajda, “Bu grubu kurarak bir canavar yarattığımın farkına varmadım, incittiğim herkesten özür dilerim” ifadelerini kullandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin