Fransa’da tuhaf mahkeme: Katil suçunu itiraf etmesine rağmen beraat etti

60

Fransa’da 27 yaşındayken cinayete kurban giden Muhammed Abdelhadi’nin katili suçunu itiraf etmesine rağmen ‘kayıp dosya’ gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Lyon Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 2001 yılında kaybolup daha sonra cinayete kurban gittiği anlaşılan Muhammed Abdelhadi’nin katili ile ilgili karar verildi. Mahkeme, 27 yaşındaki Muhammed’in ‘kayıp olduğuna yönelik dosyasının’ kaybolduğu gerekçesiyle cinayeti itiraf eden Patrick D.’nin beraatine hükmetti. Perşembe günü Lyon Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 2 yıldır hapiste bulunan Patrick D. ile tutuksuz yargılanan iki oğlu ‘Muhammed’in kayıp dosyasının kaybolduğu’ ve olayın zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Kararla yıkılan aile ise mahkemenin kararını Yargıtay’a taşıyacaklarını açıkladı. Muhammed’in kız kardeşi Raşida, “Yarın herhangi biri birini öldürüp cesedi saklayabilir ve hiçbir ceza almaz’’ diye kaydetti.

Ailenin avukatı David Metaxas ise suçunu itiraf eden bir katilin serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Fransa’da 2001 yılında kaybolan Muhammed Abdelhadi’nin 2016 yılında bir görgü tanığının itirafları sonrası öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Hemen harekete geçen polis, 61 yaşındaki Patrick D. İle ile iki oğlunu gözaltına almış, Patrick D. gözaltında suçunu itiraf etmişti. Bıçaklayarak öldürdükten sonra gömdüğünü söylediği cesedin yerini de tarif etmiş, yapılan aramada Muhammed’in cesedinin kalıntılarına ulaşılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin