Fransız mahkemesi 11 yaşındaki kız çocuğunun tecavüzünde “rıza” arıyor

62

Fransa’da geçtiğimiz aylarda yaşana bir hadise ülkenin küçük yaşta çocukların istismarına ceza verilmesinde sınıfta kaldığını ortaya çıkarmıştı. 11 yaşındaki iki kız çocuğuna tecavüz eden iki erkek beraat etmişti. Bu skandal karşısında harekete geçen Fransız hükümeti tartışmalı bir çözüm önermişti: “Cinsel rüşt yaşını 13’e düşürmek.”

Çocuklara yönelik cinsel ilişki yasalarını yeniden düzenlemeyi vaat etmesine rağmen Fransa’da ‘çocuğun cinsel rızası’nı takdir eden maddeler muğlaklığını koruyor.  Fransa’da çocuk hakları gözlemcilerinin yakından takip ettiği bir davada, 11 yaşında bir çocuk reşit biriyle ilişkiye rıza gösterebilir mi? sorusu tartışıldı. Fransa’da kanunen bunun cevabı: “Hayır”.

Paris’in hemen dışında kalan Pointoise şehrinde bir mahkeme çocuk tacizlerine yol açabilecek bu soruyu tekrar tartışmaya açtı.  Yürürlükte olan kanunlara göre, Fransa’da rıza gösterme yaşı 15 fakat tecavüz suçuyla hükmedilebilmesi için tecavüzün şiddet, tehdit ya da baskın ile işlenmesi gerektiği ve bu unsurlardan hiçbiri tespit edilemediğinde ise ancak cinsel taciz suçuyla hükmedilebileceği fakat tecavüz suçuyla hükmedilemeyeceği belirtildi. Eğer tecavüzle suçlanmıyorlarsa 5 yıl hapis cezası ve 75 bin Euro para cezası ile yetiniliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin