Hollanda’dan büyük hizmet! 4840 Hollandalıya bir dinleme cihazı düşüyor

67

Avrupa Birliği ülkelerinden Hollanda’nın “özgürlükler ülkesi” makyajı bir bir dökülüyor.  Irkçılığın ve İslamofobinin hakim güç olduğu ülkenin aynı zamanda dinleme cihazlarıyla donatıldığı ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren ve Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Çarşamba günü parlamentoya yaptığı sunumda, Hollanda istihbarat servislerinin geçtiğimiz yıl kişi ve kurumları gizlice dinlemek için 3,553 dinleme cihazı yerleştirdiği ortaya çıktı.

NU.nl internet gazetesinin haberine göre, Hollanda gizli servislerinin dinleme istatistikleri ilk kez kamuoyuna açıklandı. Cihazların büyük bölümünü (3,205) Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi AIVD yerleştirdi. Askeri istihbarat birimi MIVD ise 348 adet cihaz yerleştirdi.

Belirtilen sayılar telefon ve internet trafiğine yerleştirilen cihazlar ile yerleştirilen mikrofonları içeriyor. Hollanda’da dinleme cihazlarının kullanımında geçtiğimiz yıllar içinde önemli bir artış yaşandı. AIVD 2002’de 559 cihaz yerleştirmişken bu sayı 2006’da 1,324’e çıktı. İki bin sınırı 2012’de; 3 bin sınırı ise 2016’da aşıldı.

Bakanlar, Hollanda parlamentosunun alt kanadı Tweede Kamer’e ilettikleri yazıda kendilerini şöyle savundu: “Artan sayılar terörle mücadele, siber ve Avrupa’nın dış sınırlarındaki istikrarsız jeopolitik alanlarda yükselen tehdit ışığında görülmeli.”

17 milyon 200 bin nüfuslu Hollanda’da son açıklanan rakamlara göre her 4840 Hollandalıya bir dinleme cihazı düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin