İngiliz Yüksek Mahkemesi, Suudi Arabistan’a silah satılmasında bir sakınca olmadığına hükmetti

68

Sunulan gizli belge ve delilleri gören İngiliz Yüksek Mahkemesi, hükümetin Suudi Arabistan’a silah satarak yasaları çiğnediği iddiasıyla açılan dava başvurusunu reddetti.

Dava, İngiliz yapımı uçak ve mühimmatın Yemen’de sivilleri öldürmek için kullanıldığını söyleyen Silah Ticaretine Karşı Kampanya (CATT) tarafından açılmıştı. CATT; Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 2015’ten beri sürdürdüğü Yemen’deki savaşta çoğu çocuk ve kadın 10.000’den fazla sivilin öldüğünü ve bu yüzden İngiliz hükümetinin de uluslararası hukuku ciddi ve sürekli bir biçimde ihlalinden dolayı suçlu olduğunu söyledi.

Ancak yargıçlar Lord Burnett ve Haddon-Cave, CATT’ın dava açılması talebini İngiltere’nin silah ticaretine devam etmemesinin mantıksız olduğu ve söz konusu ticaretin kanunlara aykırı olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Yargıçlar hükümet tarafından kendilerine sunulan ve kendileri tarafından görülmekle beraber ulusal güvenlik sebeplerinden dolayı halka açık olmayan belgelerin, İngiliz Hükümeti’nin neden Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmadığına dair önemli ve ikna edici bilgiler içerdiğini belirtti. CAAT ise Yemen’deki savaşın insani bir felaket yarattığını, ülkenin altyapısını yok ettiğini ve nüfusun yüzde 80’nini yardıma muhtaç hâle getirdiğini hatırlattı. Ancak İngiltere silah satışlarına devam edecek.

Yemen’deki savaşın başladığı Mart 2015’ten bu yana Suudi Arabistan’a yapılan silah satışlarının değeri 3,3 milyar pound oldu. Yüksek Mahkeme’nin kararı; İngiltere’nin dünyanın en sıkı silah ihraç kontrol rejimlerinden birine sahip olduğunu ve silah sanayinin ülke ekonomisi için hayati önem taşıdığını savunan İngiliz hükümeti tarafından memnuniyetle karşılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin