İngiltere’de çocuklar saldırıya uğramamak için ciltlerini beyazlatıyor

56

Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği’ne (NSPCC) göre, İngiltere’de çocuklar okulda zorbalık veya ırkçı tacizden korunmak için ciltlerini beyazlatıyor.

Araştırmalar, ırkçı taciz ve çocukların zorbalıklarının 2015-16’dan bu yana beş kat arttığını öne sürdü.

2017-18 yıllarında, Birleşik Krallık’taki çocuklara karşı günde ortalama 29 olmak üzere toplam 10,500’den fazla ırksal nefret suçu işlendi.

10 yaşındaki bir kız NSPCC’ye, diğer insanların cildini kirli olarak tanımladığını bu yüzden yüzünü daha beyazlaştırmaya çalıştığını söyledi.

Childline’ı sıkıntısını tartışmak için arayan kız, “Arkadaşlarım artık benimle takılmayacak çünkü insanlar neden kirli tenli biriyle arkadaş olduklarını sorgulamaya başladılar.” dedi.

“İngiltere’de doğdum ama zorbalar ülkeme geri dönmemi söyledi. Anlamıyorum çünkü İngiltere’denim. Makyaj yapmadan önce yüzümü daha beyaz hale getirmeye çalıştım sonra yapabildim. Sadece okula gitmekten zevk almak istiyorum.”

Müslüman kökenli 16 yaşındaki bir kız, “İnsanlar bana terörist diyor ve geldiğim yere geri dönmemi söylüyorlar.” diye belirtti.

“Geleneksel Müslüman kıyafetleriyle giyiniyorum, sanırım bu yüzden beni dışlıyorlar.”

“Genelde sadece başımı eğip devam ediyorum ama şimdi saldırıya uğramış gibi hissettiğim noktadayım.”

NSPCC’nin araştırmasına göre, polisin kaydettiği 18 yaşın altındakilere karşı işlenen nefret suçu sayısının 2015-16’da 8 bin 683’ten 2016-17’de 9.752’ye yükseldi. Rakam daha sonra 2017-18’de 10 bin 571’e ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin