Irkçı İsrail, Afrikalı mültecilerden kurtulmak için rüşvet verecek

115

İşgalci İsrail yönetimi ırkçı politikalarına devam ediyor. Bu kez hedeflerinde Filistinliler değil “kaçak yollarla” gelen Afrikalı göçmenler var.

Haaretz Gazetesi’nin haberine göre, çoğu Eritre ve Sudan’dan gelen yasa dışı göçmenlerin 3 ayda bir yenilenen geçici vizeleri nisan ayında bitecek. İsrail yönetimi göçmenlere, bu süre sona ermeden önce ülkeden ayrılmalarını aksi takdirde hapse atılacaklarını bildirdi.

Tel Aviv yönetimi yaklaşık 40 bin yasa dışı göçmenden Uganda ve Ruanda’ya gitmesini istiyor. İsrail bunun için alışkın olduğu bir yöntemi tekrarlayıp bu ülkelere rüşvet verecek. Zira gazetenin haberine göre İsrail bu ülkelerle anlaşma yaptı ve kabul edilecek her bir göçmen için 5 bin Dolar ücret ödenecek. Kendi isteğiyle İsrail’den ayrılacak sığınmacılara ise 3 bin 500 Dolar para verilecek.

Eritre’den 27 bin, Sudan’dan 7 bin 500 ve diğer Afrika ülkelerinden toplam 2 bin 500 kişinin iltica talebinde bulunduğu, ayrıca İsrail’de 5 bin sığınmacı çocuğun doğduğu ifade edildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi, yaptığı açıklamada, İsrail’in kararını eleştirmiş ve ‘Kendi acı tarihinizi unutmayın’ ifadelerini kullanmıştı.

İsrail’de daha önce Etiyopya’dan gelen ve “Falaşalar” olarak adlandırılan Etiyopyalı Yahudiler, ikinci sınıf insan yerine konulmuştu.

İsrail’in gövde gösterisi yapmak için büyük askeri operasyonlarla getirdiği Etiyopyalı Yahudilerin hayatı sıkıntılarla geçti. 1984 yolında Sudan’daki mülteci kamplarında binlercesi hayatını kaybetmişti.

Yahudi oldukları halde evlenmeleri için “ihtida” töreni yapmaları şartı konulmuş, yüksek mahkeme ve haham başı tarafından Yahudi olarak kabul edilseler de toplum hayatından dışlanmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin