İslam karşıtı filmin reklamları New York şehir otobüslerine kondu

132

İslam’a ve değerlerine hakaret etmeyi ifade özgürlüğü olarak tanımlayan provakatif “sanat eserlerine” bir yenisi daha eklendi. ABD’li blog yazarı ve reklamcı Pamele Geller yeni filmini New York şehir otobüslerine reklam vererek tanıttı. Geller, Danimarka’da Hz. Muhammed’e hakaret eden ve Müslümanların büyük tepkisini çeken karikatürleri ABD’de tekrar yayınlamısıyla bilinen İslam karşıtı bir isim.

İslâm karşıtı reklamlarıyla bilinen Pamela Geller’ın İslâm’a hakaret eden yeni filmi, New York Ulaşım Dairesi’nin (MTA) siyasi reklam yasağını aşarak şehir otobüslerindeki reklam panolarında yerini almaya başladı.

“Bunu Konuşamaz mıyız? İfade Özgürlüğüne Karşı İslâmi Cihad” adını taşıyan filmde, uluslararası organizasyonların İslâm’ı eleştirmeyi kriminalize ederek ABD’yi ve diğer Batı ülkelerini ifade özgürlüğünü kısıtlamaya icbar etmesi anlatılıyor. Geller daha önce mahkemede New York Ulaşım Dairesi’yle (MTA) kavgaya girişmişti.

Müslüman bir grubun New York Ulaşım Dairesi’nin siyasi reklam yasağına başarılı bir şekilde meydan okuması sonrasında Geller’ın film reklamı New York şehir otobüslerinde ve Times meydanındaki reklam panolarında yerini aldı.

Filmin adı, 2004 yılında çektiği İslâm karşıtı film nedeniyle öldürülen Hollandalı yönetmen Theo Van Gogh’un son sözlerinden ilham alıyor. Filmin bir sahnesinde çıplak bir kadının sırtına yazılmış Kur’an ayetleri gösterilmiş, film yoğun tepki çekmişti. Görgü tanıkları, Van Gogh’un son sözleri olarak katiline “Bunu konuşamaz mıyız?” dediğini iddia etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin