İsveç Merkez Partisi sünnetin yasaklanması teklifini kabul etti

42

İsveç’te Merkez Partisi tıbbi bir gerekçe sunulmadığı sürece erkek çocuklarının sünnet edilmesini yasaklayan teklifi parti içinde yapılan oylamada kabul etti. Karar, ülkede yaşayan Yahudi ve Müslümanların tepkisini çekti. Parti yönetiminin karşı çıkmasına rağmen karar 166’ya karşı 314 evet oyuyla kabul edildi. Yasağın dini inançlarla ilgisi olmadığını savunan parti yetkilileri, sünnetin tamamen yasaklanması yerine ‘tıbbi olmayan sünnetin yasaklanması’ üzerinde durduklarını belirtti.

Karara hem Yahudi hem de Müslüman dernekleri tepki gösterdi. İsveç Expressen gazetesine konuşan İsveç Yahudi Toplumu Konseyi Başkanı Aron Verstandig karardan ötürü duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, “Eğer bu karar yasalaşırsa bu ülkede Müslüman ya da Yahudilerin yaşaması imkansız hale gelir” dedi. İnsan haklarından ve özgürlükten dem vuran İsveç, Müslümanların ve Yahudilerin dini inançlarına saygı duymak bir yana dursun parti lideri Annie Loof’un karşı çıkmasına rağmen kararı kabul etti.

İsveç’te Müslümanlara karşı ırkçılık zamanla normal hale getirilmiş olacak ki bu kararı almada bir engel görülmedi. Hatta sadece 2018 yılında İsveç’teki cami ve mescitlerin yüzde 59’una bir şekilde saldırı oldu. Camilere bu kadar saldırının olduğu ülkede ise Hitler mirası korunmaya devam ediyor. İsveç’te Nazi ordusunda savaşırken yaralanan 15 kişiye Adolf Hitler tarafından imzalanan kararname gereğince malul maaşı bağlandığı ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin