İtalya, belediye başkanının tutuklu olduğu ilçedeki mültecileri sınır dışı edecek

22

İtalya’nın güney burnu Calabria’da küçük bir kasaba olan Riace’de göçmenleri destekleyen belediye başkanı Domenico Lucano’nun tutuklanması ve tutuklama kararına yönelik protestoların ardından İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, ülkesinin “göçmen dostu” kasabası Riace’daki göçmenlerin sınır dışı edileceğini açıkladı.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bölgedeki protestoları eleştirerek Lucano’nun tutuklanması kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Yaklaşık 2 bin 300 nüfuslu Riace’ın belediye başkanı, yüzlerce sığınmacıya yer verdiği için uluslararası üne kavuşmuş ve 2016 yılında ABD merkezli Fortune dergisi tarafından Almanya Başbakanı Angela Merkel, Papa Françesko ve Apple CEO’su Tim Cook gibi isimlerle birlikte “en etkili 50 dünya lideri” arasında gösterilmişti.

Sığınmacıları ilçedeki boş evlere yerleştiren ve ilçe halkı tarafından “Mimmo” olarak anılan Lucano, 2017’de de 10 bin euro tutarındaki Dresden Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Tutuklanmasıyla ilgili sosyal medya sitesi Twitter’daki hesabından paylaşım yapan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini de, “Hay aksi, şimdi (hükümete yönelik sert eleştirileriyle bilinen yazar Roberto) Saviano ve İtalya’yı göçmenlerle doldurmak isteyen tüm ‘iyi’ insanlar ne diyecek kim bilir” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin