İtalya, göçmen çocukların kantin ve okul servisi haklarını gasp etti

18

Göçmen düşmanlığı Avrupa’yı 2. Dünya Savaşı öncesi ırkçı günlerine döndürdü. İtalya’nın kuzey kenti Lodi’de belediyenin getirdiği yeni düzenlemeyle en az 200 göçmen çocuğu okulun kantin ve otobüs servisinden yararlanamayacak.

Lodi Belediyesi, devlet okullarında kantin ve otobüs servisi için ücretler ailelerin gelir durumuna göre belirlenecek bu yüzden İtalya’ya göç eden ailelerden geldikleri ülkedeki mal varlıklarını gösterecek evraklar talep etti.

Bu karara göre, gelirini gösteremeyen aileler çocuklarının kantin ve servis masrafları için en yüksek ücrete tabi tutulacaklar.

Son seçimlerde, İtalya İçişleri Bakanı Salvini’nin göçmen karşıtı partisi Lig’den seçilen Lodi Belediye Başkanı Sara Casanova, birçok insan hakları savunucularının tepkisine rağmen “Yeni düzenlemenin yürülükte kalacağını” açıkladı.

2018-2019 öğretim yılının başlamasıyla, fiyat artışından dolayı en az 200 göçmen çocuğunun kantin ve otobüs servisinden mahrum kaldığı belirtildi.

Lodi Belediyesinin yeni düzenlemesinin “adil olmadığını” ifade eden Eğitim Bakanı Marco Bussetti, “Çocukların asla sömürülmemesi gerektiğini” belirterek belediye konseyine alternatif çözüm bulma çağrısında bulundu.

Göçmen ve yabancı karşıtlığıyla tanınan Matteo Salvini ise parti üyelerinin politikasını savunarak, “Yabancı ailelerinin gelirlerini belirtmemesi, çocuklarının masraflarını ödeyen İtalyan ailelerine karşı hakaret olur” diye konuştu.

Ayrıca çocukların okul masraflarını karşılamak için en az 2 bin kişinin katıldığı yardım kampanyasında yaklaşık 60 bin Euro toplandı. Kampanyayı düzenleyenler, toplanan bu paranın en az sene sonuna kadar imkanı olmayan çocukların masraflarını karşılamaya yeteceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin