İtalya’da 500 Euro’ya “Şeytan çıkarma kursu”

23

İtalya’da Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere “şeytan çıkarma kursu” formasyonu verme planı tepkiler üzerine iptal edildi.

Tam adıyla Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı öğretmenlere sunulan formasyon programlarının yer aldığı platformuna “şeytan çıkarma ve özgürleştirme duası” kursunu da dahil etti.

Öğretmenlerin kayıtlı olduğu Sofia isimli platformda, bu kursun “şeytan çıkarma ve özgürleştirme duası hakkındaki akademik ve disiplinler arası araştırmalara” dayandığı belirtildi.

Kursta, “şeytan çıkarma ve özgürleştirme duasının antropolojik, sosyal, dini, teolojik, yasal ve psikolojik yönlerinin” de ele alınacağı bilgisi verildi.

Bakanlık sitesinde, kursun ortaokul ve lise dengi okullarda görevli öğretmenlere açık olduğu ve Mayıs ayında, Katolik Kilisesi’ne bağlı yüksek eğitim kurumu Ateneo Pontificio Regina Apostolorum’da verileceği belirtildi.

Sol kanattaki Özgür ve Eşitler partisi milletvekili ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini de “Eğitim Bakanlığı şeytan çıkarma kursunu teşvik ediyor! Orta Çağ’da olmadığımızı ve okulların gençleri geleceğe hazırlaması gerektiğini ne zaman anlayacaklar?” diye tepki gösterdi.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda da “Bir zamanlar devlet laikti!”, “Pardon ama 2019 yılında mıyız, 1019’da mı?”, “Sonunda engizisyonu da geri getirecekler” gibi ifadeler yer aldı. “Şeytan çıkarma ve özgürleştirme duası” kursu, Eğitim Bakanlığı’nın formasyon programından çıkarılsa da 6-11 Mayıs tarihleri arasında Roma’daki Ateneo Pontificio Regina Apostolorum’da düzenlenecek. Bu yıl 14.’sü verilecek olan kursa katılım ücreti 400 Euro.

Geçen yılki kursa 51 ülkeden 250’nin üzerinde rahip katılmıştı.

Kaynak:
© Batı Raporu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin