İtalya’da parası olmayan mülteci kıza yemeği çok gördüler

31

31 Mart seçimlerinden sonra Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın “Suriyeli mültecilere belediye aş evlerinden yemek verilmeyeceğini” açıklaması büyük tepki çekerken ırkçılığın tüm dünya için bir tehlike olduğunu gösteren başka bir örnek İtalya’dan geldi.

Ailesi para ödeyemediği gerekçesiyle diğer çocuklar gibi normal menü alamayan mülteci çocuğa yemekhanede sadece konserve ton balığı ve kraker verildiği belirtildi.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Verona ili yakınlarındaki Minerbe kentinde bir ilkokulda okuyan mülteci kız çocuğunun okul kantininde yediği “ikinci sınıf” ya da “düşük kaliteli” yemek tepkilere neden oldu. Olayı duyan Interli futbolcu Antonio Candreva, mülteci çocuğun tüm masraflarını karşılama sözü verdi.

İtalya basını, diğer arkadaşları gibi normal yemek alamayan kızın öğle yemeği sırasında göz yaşlarına boğulduğunu aktardı.

Durumun medyada duyulmasının ardından harekete geçen Inter futbol takımının sağ kanat oyuncusu Antonio Candreva, mülteci çocuğun tüm masraflarını karşılama sözü verdi.

Minerbe kentinin aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Belediye Başkanı Andrea Girardi ile irtibata geçen yıldız futbolcu, küçük çocuğun yemek parasını ve masraflarını kendisinin üstlendiğini ifade etti.

Minerbe Belediye Başkanı Andrea Girardi ise daha önce yaptığı açıklamalarda, ailesinin parasını ödeyemediği mülteci çocuğa düşük kaliteli yemek verilmesi fikrini savunmuştu. Girerdi, söz konusu uygulama ile aylık parasını ödeyen ebeveynlere dürüstlük adına jest yapıldığını iddia etmişti.

Sol partiler, kent yöneticilerini ayrımcılık yapmakla suçladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin