İtalyan ırkçılar 400 bin sığınmacıyı Afrika’ya göndermeyi vaat ediyor

76

İtalya’nın aşırı sağcı Kuzey Ligi partisi gelecek ay yapılacak seçimleri kazandığı takdirde, göç politikaları radikal biçimde yeniden şekillendirmenin bir parçası olarak sayıları 400 bini bulan sığınmacıyı Afrika’ya geri göndereceği sözünü verdi.

Matteo Salvini’nin liderliğindeki parti, göçmenlere sığınma hakkının verilip verilmemesi hakkındaki herhangi bir müzakerede iltica mahkemelerini göçmen yolculuğunun koşullarını dikkate almamak konusunda zorlamaya çalışacak.

İtalyanların 4 Mart’ta seçime gidecek olmaları ve geçtiğimiz günlerde 6 Afrikalı göçmene yapılan saldırılar sebebiyle, sağ siyaset söylemini giderek artan bir şekilde göç ve Afrika’dan Akdeniz’i geçerek gelen yüzbinlerce göçmen için varış noktası olarak İtalya’nın rolü üzerine odaklamış durumda.

Merkez sol Demokrat parti öncülüğündeki mevcut hükümet son olarak ülkeye gelen göçmen sayısını keskin bir şekilde azaltmak için Libya’daki militanlar ve kabilelerle insan hakları gruplarının kınadığı gizli anlaşmalar yapmak da dahil olmak üzere tartışmalı girişimlerde bulundu.

Ancak Kuzey Ligi, seçildiği takdirde,  daha da ileri gideceği taahhüdünde bulundu: Nijerya, Tunus ve Fas dahil olmak üzere, yaklaşık 400.000 göçmeni geldikleri ilk ülkeye gitmeye zorlayacak bir program başlatacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin