Kanada’da soğuk savaş döneminde ait gizli bilgiler imha edilmiş

13

Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi’nin şu anki Kanada Başbakanı Trudeau’nun babası ve eski başbakanlardan Pierre Trudeau’nun dönemine ait olan dosyalar imha ettiği ortaya çıktı.

Kanada resmi haber ajansı Canadian Press’in haberine göre, kısa adı CSIS (Canadian Security Intelligence Service) olan Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi’nin arşivlerinde yer alan ve şu anki Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun babası ve eski başbakanlardan Pierre Trudeau’nun dönemine ait olan dosyalar imha edildi.

Habere göre Kanada resmi haber ajansı Canadian Press, Pierre Trudeau dönemine ait Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP Skandalı’na ait dosyayı talep etti.

Ajansa verilen cevapta, arşivlerinde Trudeau dönemi dosyalarının bulunmadığı ve kayıtların 30 Ocak 1989’da imha edildiği belirtildi.

Ajansın haberine göre CSIS, arşivindeki dosyaları Kanada Ulusal Savaş Arşivi’ne devretmek yerine, ‘’yasal yetersizliği’’ gerekçe göstererek ortadan kaldırdı. Haberde Kanada Gizli Servisi’nin, yasal gereklilik olmaması halinde arşivdeki dosyaları imha etmesi yetkisi bulunduğu ve yapılan işlemin de buna dayandığı kaydedildi.

Bireyler hakkındaki güvenlik kayıtlarının, bir kişinin ölümünden 20 yıl sonra Bilgi Edinme Yasası kapsamında ifşa edilmeye uygun hale geleceği belirtilen haberde, o zamana kadar bu şekilde bir dosyanın varlığının bile gizlilik gerektirdiği ifade edildi.

Pierre Trudeau’nun 28 Eylül 2000 yılında öldüğüne işaret edilen haberde, dosyaların sadece bu nedenle dahi henüz koruma altında olması gerektiği bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin