Keşmirli Müslümanlar, ırkçı Hinduların baskısı altında

18

Keşmir’de, iki gün önce 44 polis memurunun hayatını kaybettiği saldırının ardından farklı bölgelerde yaşayan Keşmirlilere yönelik baskı ve saldırıların artması üzerine Hindistan hükümeti itidal çağrısı yaptı.

Özellikle Haryana ve Uttarakhand eyaletlerinde Keşmirli Müslümanların ev ve işlerini kaybetme riski ve sosyal medya üzerinden taciz gibi saldırılarla karşı karşıya kalmasının ardından, İçişleri Bakanlığı tüm eyaletlere tavsiye mektubu yollayarak toplumsal düzenin korunmasını, güvelik ve emniyetin sağlanmasını istedi.

Yerel medyada çıkan habere göre Uttarakhand eyaletinde, Keşmirli öğrenciler aşırı sağ Hindu grupların saldırısına uğradı. Keşmirli başka bir şahıs ise sosyal medyada militanları destekleyen içerikler paylaştığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Aquib Ahmad adlı Keşmirli bir öğrenci, kiraladığı evin saldırıya uğrama tehlikesine karşın ev sahibi tarafından evden çıkarılmak istendiğini söyledi. Dehradun kentinde iki öğrenci de kaldıkları odaları boşaltmaları için uyarı aldıklarını ifade etti.

Bu arada Keşmir uçak seferlerinin fiyatları saldırının ardından rekor seviyede zamlandı.

Azınlıktaki Keşmirli Müslümanlardan bazılarının söz konusu baskılar nedeniyle, Cemmu ve Keşmir eyaletine geri döndüğü de gelen haber arasında.

Bölgedeki güvenlik güçleri, eyalete dönenlerin geçici barınma merkezlerine yerleştirildiğini duyurdu. Yetkililer ayrıca, herhangi saldırı veya zorlukla karşılaşan Keşmirlilerin yardım alabilmeleri için polise başvurmalarını istedi.

Geçtiğimiz günlerde, Keşmir bölgesinde paramiliter kuvvetleri taşıyan bir konvoyu hedef alan bir intihar saldırısında en az 44 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. Bölgede güvenlik görevlilerine yönelik son yıllarda düzenlenen en kanlı saldırıyı Pakistan kökenli radikal İslamcı Ceyş-i Muhammed Örgütü üstlenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin