Kushner, Suudi Arabistan’a silah satış rakamlarının şişirilmesini istemiş

12

Amerikan ABC News’in 2 ABD’li yetkili ve 3 eski Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberine göre, ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satış rakamları, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’ın talimatıyla yüksek gösterildi.

Kushner’ın rakamların şişirilmesi için Dışişleri ve Savunma Bakanlığına (Pentagon) baskı yaptığına işaret eden yetkililer, Savunma Bakanı Jim Mattis’in de Kushner’ın bu konudaki çabalarını desteklediğini belirtti.

Kaynaklar, Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden kısa süre önce, Mayıs 2017’de ulusal güvenlik konseyi toplantısında Kushner’ın “Suudi Arabistan’a olabildiğince çok silah satmalıyız.” dediğini aktardı.

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığının aslında Suudi Arabistan’a silah satışı konusunda sadece yaklaşık 15 milyar dolarlık bir talep olduğunu, bu rakamın nasıl artırılacağı konusunda Kushner ile istişarede bulundukları kaydedildi. ABD ile Suudi Arabistan arasında Riyad’da Mayıs 2017’de imzalandığı duyurulan 110 milyar dolarlık anlaşma konusunda bugüne kadar çok az mesafe katedildiğine dikkati çeken yetkililer, Suudi Arabistan’ın sadece 14,5 milyar dolarlık bir helikopter, tank, gemi, silah ve eğitim için teklif mektubu ve kabulünü imzaladığını belirtti.

Yetkililer 14,5 milyar dolarlık satışın da henüz tamamlanmadığına dikkati çekti. Demokrat Kongre üyesi David Cicilline, “(Silah satışı rakamları ile ilgili) Bu detaylar, Trump yönetimini, Suudi Arabistan’ın yaptıklarına karşı sert önlemler almayı reddetmeye iten şeyin gerçekte ne olduğuna dair soruları arttırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin